По традиция последният ден от февруари на всяка високосна година е запазен в програмата на Чешкия център в София а пърформансите и проектите на международната модна дизайнерка и пърформанс артистка Мариела Гемишева. Проектът тази година изгражда неин своеобразен филмов портрет.
На 29 февруари от 17.30 часа в Чешкия център ще бъдат представени първи кадри от документалния филм "Неслучайно присъствие", посветен на творчеството на дизайнерката. Продуцентиса Мариела Гемишева, Петър Вълчев и Невелин Вълчев. Режисурата и камерата са дело на Петър Вълчев.
Името на проф. д-р Мариела Гемишева отдавна не се нуждае от представяне. С многобройните си престижни награди и успехи тя несъмнено е една от забележителните личности на съвременната българска и международна арт сцена. Гемишева е моден дизайнер и артист в областта на пърформанса, инсталацията и обекта, преподавател в дисциплина „Моден проект“ в специалност „Моден дизайн“ в Националната художествена академия. Художничката е известна с многобройни нестандартни и запомнящи се експериментални решения в областта на модата и арт пърформанса. Провокацията е съществен елемент в нейните работи. Според американския куратор Роджър Коновър тя е „неподражаема в превръщането на ограниченията в предимства”. Носителка е на множество престижни отличия, сред които три пъти наградата „Златна игла“ на Българската академия за мода, номинирана е за „Жена на годината“ на списание „Грация“. Член е на Института за съвременно изкуство - София.
Режисьор и оператор на филма е младият, успешен и вече известен продуцент и автор Петър Вълчев. Роден в София, той завършва „Кино“ и „Фотография“ в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“. През 2013 г. излиза първият му късометражен игрален филм “Шшшт… Попей ми”, съвместна продукция между творческия тандем Петър Вълчев и Андрей Волкашин. “Шшшт… Попей ми” се превръща в първия български късометражен филм с редовни прожекции в кината. През 2018 г. излиза документалният му филм “Монолог в антракта”. Той има повече от 40 световни премиери на едни от най-големите кинофестивали. Печели 6 награди, между които 4 за най-добър документален филм и 2 за най-добър филмов монтаж. През 2021 г. излиза следващият му късометражен игрален филм „Лека нощ, Лили“. Той печели голямата награда за най-добър български късометражен филм на фестивала In The Palace International Short Film Festival, което го прави българското предложение за филмовите награди „Оскар“ през 2022 г. Петър Вълчев печели голямата награда на CINElINK за сериал, заедно с неговия съсценарист Андрей Волкашин на фестивала в Сараево през 2023 г.
Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..
В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа. Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..
"Хоуп и Морето" е нова детска книга на българския книжен пазар, която е специална освен със своята история, така и с българското участие в нея. Текстът е от американския автор Андрю Хакет, илюстрациите са на българката Светла Радивоева. Преводът на български език е на Катя Перчинкова. Сюжетът разказва за момиченцето Хоуп, което си играе само и тъжно..
Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg