Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Филмът по дневника на Екатерина Каравелова с нови прожекции из страната

Екатерина Каравелова
Снимка: Регионална Библиотека - Русе

Съпруга на политик, майка на три дъщери с трагична съдба, като една от тях е Лора Каравелова, съпругата на Яворов – това е Екатерина Каравелова, която има нещастието и волята да живее в три бурни епохи, да погребе всички свои близки и да остане вярна на своите обществени каузи до самия си край.

Филмът "Екатерина", заснет преди няколко години, започва екранен тур в Северна България:
Ловеч – 10 март в Кино "Космос" от 17 ч.
Плевен – 11 март в Читалище "Съгласие" от 16 ч.
Русе – 14 март в Читалище "Зора" от 18 ч.

А на днешния ден (8 март) пловдивчани могат да гледат прожекция на филма в къща-музей "Д-р Стоян Чомаков“ (Постоянната експозиция на Златю Бояджиев) от 18 ч.

Режисьорът на "Екатерина" Боряна Топчийска споделя в "Артефир" повече за предстоящите прожекции и срещи с публика. Едно от важните неща, които трябва да се знаят, е, че филмът няма обективен разказ – той е изцяло субективен през гледната точка на Екатерина Каравелова, като за основа служат нейните дневници.

Режисьорът споделя, че "Екатерина" акцентира върху личната история на бележитата българка на фона на историческите събития. Животът на Каравелова е драматичен и концентриран. Тя дори има издадена смъртна присъда по времето на Стамболов. Екатерина Каравелова умира през 1947 година, а последната кауза, за която активно се застъпва, е спасяването на българските евреи.

"Въпреки това, което ѝ се случва в семейството, тя продължава да гори и да работи в обществена полза. Женската енергия, която е свързана с грижа, когато навлезе в обществените среди – това буди огромно уважение и възхищение", казва Топчийска.

Във филма младата Екатерина се играе от актрисата Елица Костова, на средна възраст – от Ива Николова, а накрая – от Божидара Цекова. Във всеки от градовете публиката ще се срещне с една Екатерина.

Да се вглеждаме и в героите на нашето време – към това призовава Топчийска в края на разговора.

Повече по темата чуйте в звуковия файл:


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Пожелай си нещо" с Пени Панайотопулу

"Пожелай си нещо" на гръцката режисьорка Пени Панайотопулу беше част от Балканския конкурс на 29-ия София филм фест. Филмът представлява социална драма, която пресъздава градски пейзажи и жизнени пространства, пълни със социални разломи, в които главният герой Костас губи контрол над себе си и с неимоверни усилия успява да запази вярата си в доброто..

публикувано на 06.04.25 в 10:15

"Контрасенсус" – стипендия за културни изследвания в чест на проф. Ивайло Дичев

Първите стипендии "Контрасенсус" за млади учени и насърчаване на изследователското любопитство, в чест и памет на проф. Ивайло Дичев, бяха връчени в края на миналата седмица. Идеята е на приятели, сътрудници, изследователи и близки хора до проф. Дичев. "Чудехме се какво би харесало на Ивайло и Иван Кръстев тогава каза: Той толкова много обичаше да..

публикувано на 06.04.25 в 10:15
Димитър Узунов, Емил Янев и доц. д-р Владимир Божилов (отляво на дясно)

Разходка из космоса на чудесата

В епизод 585 "Трамвай по желание" навлиза в бездънните простори на Вселената. Лоцман на нашите радиозрители   в необятната космическа територия отново е доц. д-р Владимир Божилов, зам.-декан на Физико-математическия университет на СУ "Св. Климент Охридски" и знаменит популяризатор на науката. А поводът е новият спектакъл, създаден в рамките на..

публикувано на 05.04.25 в 17:05

"Дизайн срещу съвременно изкуство" – артпотенциал без конфликт

В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти, обединени в житейския и творчески тандем YO\KO+INA –  художниците Йонко Василев и Ина Василева . За съжаление Йонко Василев вече не е сред нас от лятото на 2023 година, но последните съвместни работи..

публикувано на 05.04.25 в 16:35

Поетическите сънища на Владимир Левчев

Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..

публикувано на 05.04.25 в 09:15