Градската художествена галерия "Борис Георгиев" – Варна представя мащабна изложба живопис на 60 женски образа от своя фонд – произведения на знакови автори, определящи най-плодотворните периоди на българското изкуство. В "Артефир" Доротея Павлова, директорът на галерията, говори за експозицията, озаглавена "Тя", и разкрива някои от акцентите в нея.
Изложбата е експонирана хронологично – така зрителят може да се запознае с динамиката и промените в българското изобразително изкуство през образа на жената в него. Най-ранното включено произведение е на Мърквичка, който използва реалистичен, класически подход, но извежда портрета от наложената статичност, обяснява Павлова. Пътешествието в историята на изкуството завършва с картина на варненска художничка от 90-те години.
Вера Недкова и Вера Лукова са две ярки представителки на живописта през 30-те години на ХХ век, чието творчество е застъпено в изложбата.
Художничките Маргарита Денева и Дария Васиянска, от своя страна, са примери за културата на България през 60-те години на ХХ век. Принципите на артистичната свобода над нормативната естетика са водещи в тяхното творчество.
Разбира се, виртуозът на женския образ, Владимир Димитров – Майстора заема достойно място в изложбата с три картини. Борис Георгиев, патронът на галерията, учил при Рьорих и в Мюнхен, е представен с портрет на неговата майка.
Ярките примери на българското портретно изкуство могат да бъдат описани, но най-добре е да бъдат видени – до 26 март в Градската художествена галерия във Варна.
Увлекателен разказ за част от художниците и женските портрети, включени в експозицията, можете да чуете в звуковия файл:
Как празнуват и какво значи 24-ти май за хората, за които всеки ден е "ден на буквите". Анкета с редактори, коректори и преводачи за интимното преживяване на четенето и колективното честване на писмеността и културата. Зорница Христова е българска преводачка от английски език, журналистка и авторка на детски книги. През 2010 година създава собствено..
"За какво мислиш?" ни пита книгата на Лоран Моро, която е неин автор и художник. Героите? Четем им мислите, виждаме ги нарисувани, можем да повдигнем капачетата и да видим дали и другите не мислят като нас: "Анелия има сладки желания", "Гийом кипи от гняв", "Антоан не си намира думите", "Лоран няма търпение отново да е лято", "Розали е започнала да..
Празничното издание на предаването "Семейно радио" е посветено на 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, с директни включвания и репортажи от: Голямото семейство на Българското национално радио поздрави своите слушатели с директни включвания и репортажи на: Радио София..
Съюзът на българските художници възобнови след близо десетгодишно отсъствие Националната изложба "Рисунка и малка пластика". Традиционната експозиция представя търсенията на съвременните художници от различни поколения в областта на рисунката и малката пластика. Мащабният преглед успя и тази година да предизвика интереса на зрителите към тези по-интимни..
В епизод 592 "Трамвай по желание" представя за своята публика театралния роман на Сергей Трайков "Уилям Шекспир не е девствена". "Мъж заварва жена си да прави групов секс и побеснял изважда пистолет; Шекспир се е родил едновременно на три различни дати; режисьор филмира Шекспирови пиеси с осъвременени имена като "Секс в лятна нощ" и "Двамата..
Има ли руска пропаганда в българските училища и какво показва разследване на БНТ, коментира в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ Мая Димитрова,..
В навечерието на 24 май – денят на българската просвета и култура, и на славянската писменост – в студиото на радиопредаване гостуваха представители на..
Как да различим социалните от политическите послания в една криза и защо исканията на синдикалистите по време на протестите в градския транспорт на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg