Четири момичета от столичното 137 СУ "Ангел Кънчев" печелят първо място в конкурса на "Джуниър ачийвмънт България" за 2023 г. и представят страната ни на европейския финал в Истанбул. Учебната компания, която създават, разработва фотоволтаичен контейнер за компресиране на алуминиеви и хартиени отпадъци.
Предприемачеството е водеща линия в профила на училището, което се включва в програмата "Учебна компания" на "Джуниър ачийвмънт". Така четирите десетокласнички Кристиана Станчева, Александра Василева, Ванеса Вучкова и Ерина Радославова под ръководството на учителката си по предприемачество и менторка към програмата Стефка Маноилова създават учебната компания "Em-Pax". Темата за зелено предприемачество и кръгова икономика ги насочва към един от най-големите проблеми на човечеството – третирането на огромното количество отпадъци от бита.
Идеята за компресиращия контейнер е провокирана от обичайната за жалост гледка на преливащите от отпадъци улични контейнери. Ползите от съоръжението са много – намалява се обемът на отпадъка, което понижава разходите за транспорт, складиране и рециклиране, при евентуално обвързване на такса смет с количеството отпадък се намалява размерът на таксата и т.н.
Момичетата се обръщат към общини и фирми с предложение да монтират механизма за компресиране към готов контейнер, но не срещат разбиране. Подава им ръка инж. Таньо Станчев, който им помага с разработката. В крайна сметка те успяват да създадат изцяло собствен модел. По-късно го трансформират за компресиране на пластмаса и алуминий.
Днес вече в единайсети клас момичетата работят по следващ проект – филтър за пречистване на въздуха от комини. Замислят и нови стратегии за производство и реализация на изобретенията си.
Повече чуйте в звуковия файл
Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около езерото вече е квартал на Баку, столицата на Азербайджан. Нещо като нашата Бояна. Наоколо строят къщи състоятелни люде, които имат проблеми с щитовидната жлеза и трябва да дишат йодни пари. Така..
Представителите от ИП-БАН ас. Ина Анастасова – носител на наградата "Проф. Иван Шопов“ на Съюза на химиците в България "Изявен млад учен в областта на полимерите“ за 2025 г., Анна Пранчева – носител на награда за най-добър доклад на 16-ата научна сесия "Младите учени в света на полимерите" 2025 г. и отличена с грамота за достойно представяне в..
Има теми и дялове от науката за езика, които не са често предмет на разговор дори в предаването "За думите". Не за друго, а защото е много трудно да бъдат "преведени" на достъпен за нас, неспециалистите, език. Такава област безспорно е компютърната лингвистика, иначе казано, обработката на естествения език така, че да може да бъде анализиран и..
Когато бях малка, в научнопопулярно списание (може би "Космос"), прочетох за антигравитационния хълм в Салала. Тогава султанатът Оман ми се струваше толкова невъобразимо далечен и екзотичен! Щом имах възможност да посетя тази държава, освен Руб Ал Хали, втората по големина пустиня в света след Сахара, бях много ентусиазирана да видя това магнетично..
Целебната сила на вълшебната приказка не е мит, осъзнали са го психотерапевтите от Фройд насам, особено Юнг, който насочва вниманието към архетипите в общочовешкото психическо функциониране. Още оттогава вълшебната приказка е част от професионалния психоаналитичен и терапевтичен арсенал. "Приказката е мост между съзнаваното и несъзнаваното… ние..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
Целебната сила на вълшебната приказка не е мит, осъзнали са го психотерапевтите от Фройд насам, особено Юнг, който насочва вниманието към архетипите в..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg