Снощи в 22:22 часа от този свят си отиде патриарх Неофит. Причината за смъртта е многоорганна недостатъчност. Негово Светейшество почина на 78-годишна възраст. Ще го запомним с неговите скромност, дипломатичност, благочестив дух и мъдрост.
Патриарх Неофит се ражда на 15 октомври 1945 година в безпартийно и силно вярващо религиозно семейство. Светското му име е Симеон Димитров. Въпреки времената, ограничаващи духовната свобода, той намира утеха зад стените на храм "Св. Неделя" в столицата.
На 14-годишна възраст тръгва по пътя на богословието, като постъпва в Софийската духовна семинария. Продължава образованието си в Духовната академия "Св. Климент Охридски". Три години специализира "Църковно пеене" в Московската духовна академия. Навсякъде се проявява като прилежен и отличен ученик. Когато е на 30 години, приема монашеството в Троянския манастир и се предава на духовния свят с името Неофит. Постепенно достига позицията на втори викарий на патриарх Максим. През годините е диригент на Софийския духовен хор, заема поста Ректор на Духовната академия и Главен секретар на Светия синод по време на църковния разкол. В този ключов момент той изиграва основна роля в преговорите за освобождаването на окупираната синодална палата.
През 2001 е избран за владика на Русе. След смъртта на патриарх Максим през 2013 година Неофит става патриарх на Българската православна църква със силната подкрепа на 90 гласа.
В словата си той винаги призоваваше към мир и благочестивост в един свят, лишен от смиреност. Тази година в посланието си на Богоявление той заклейми руската инвазия в Украйна за първи път.
Какво предстои след неговата кончина? По устав, когато патриаршеският престол овдовее, Светият синод временно се ръководи от старшия по митрополитско служение член на неговия състав до намирането на наместник-председател. Той, заедно със Синода предприема необходимото за избиране на нов патриарх до четири месеца. След това се избира дата за свикване на Патриаршески избирателен църковен събор. Кандидатът, получил най-малко 2/3 от подадените гласове, се обявява от наместник-председателя на Св. синод за канонично и законно избран български патриарх и митрополит на София. Отслужва се благодарствен молебен и се извършва интронизация на новоизбрания глава на БПЦ.
От Министерския съвет обявиха, че денят на национален траур ще бъде в деня на поклонението пред Негово Светейшество Неофит. Днес ще разберем кога ще се състои то.
Бог да прости Негово Светейшество българския патриарх Неофит!
Повече чуйте в звуковия файл:
Две изложби се откриват днес в Градската художествена галерия "Борис Георгиев" във Варна – "В огледалото на Рембранд" и арт инсталацията "Васил Стоилов – архитектурни мотиви". Повече за тях ще чуем сега от редактора Ани Маринова. Слушайте!
Сдружението "Тук-там" вече 10 години подкрепя българските студенти, които искат да получат магистърска степен в чужбина и да приложат наученото в България. В "Нашият ден" Мила Топалова , член на УС на сдружението, мениджър "Образователни инициативи", представя възможностите за получаване на стипендия по програмата "Иди, учи и се върни" ...
Семинар на тема "Българи, останали докрай и в Плиска си пренесли трона: разказването на националното в жанровете на метъл музиката след 1990 г. в България" ще се състои днес от 14:30 часа в Института по етнология и фолклористика с Етнографски музей към БАН. В България възходът на твърдия звук местно производство може да бъде проследен назад някъде до..
Последното издание на популярното ловно-рибарско предаване "И рибар съм, и ловец съм" е посветено, както винаги, на теми, изключително интересни за природолюбителите. Като например, големия традиционен за началото на април празник – Празника на гората! А вторият сюжет ни спира дъха, защото става дума за мечки! Нашите родни български мечки в..
Журналистът и пътешественик Васил Велев споделя своите мисли за различните видове управления в Азия. Наследствени демокрации или наследствени монархии? Общото между Дюран Дюран, Баден-Баден и народнодемократичната република. За един султанат, бивша руска стриптийзьорка, един крал и военните режими. Икономика, богатства, коне и кучета, рак и водка...
На 7 април – Деня на здравния работник, отбелязваме значимостта на хората, които се грижат за здравето ни не само в болничните зали, но и чрез словото...
Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около..
"Ганьограф" е авторско работно наименование на кратките визуално-словесни творби в социалните мрежи, описващи "класическия българин" или "класѝка", нещо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg