Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Знаете ли, че пингвините имат до 10 000 микродремки на ден?

Снимка: bai-bg.weebly.com

Гост в рубриката “Време за наука“ на "Нашият ден" е Никола Кереков, който споделя интересни наблюдения за спането на животните, които показват разнообразие в съня на различните животни. 

Той обясни, че докато спят, мозъкът и мускулите на човека или животното се отпочиват, а организмът се изчиства. Този еволюционен механизъм е развит, за да балансира нуждата от почивка със съхраняването на бдителност.

В допълнение, Кереков разкри, че микродремките са широко разпространени сред животните и хората. Те предоставят кратка почивка, но не са заместител на дълбокия сън, който е от съществено значение за човешкото здраве. Но докато микродремките са обичайна практика за някои, за пингвините са нещо повече.

Научните изследвания показват, че пингвините са майстори на спането, което може да бъде организирано в кратки периоди от време, наречени микродремки.

По негови думи френски учени отбелязват, че пингвините могат да спят до 10 000 пъти на ден, като в края на деня натрупват над 11 часа сън. Тези изследвания са проведени върху колонии пингвини на остров Сейнт Джордж, където учените забелязват, че родителите се сменят в грижата за малките си.

Въпреки че са на пост, пингвините, които пазят децата, имат микродремки с бавни мозъчни вълни, което може да им помогне да останат бдителни, докато се грижат за потомството си.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Алис Русева

За тревожността, като естествена реакция на организма

"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които осъзнаваме, че ни пречат. Реакциите ни, породени от страх относно бъдещи събития, зачестяват в съвременното общество. След годините на пандемия нивата на тревожност са повишени не само по отношение..

публикувано на 11.12.24 в 15:29

Ранната диагностика е ключова за лечението на хроничните бъбречни заболявания

"Хроничното бъбречно заболяване (ХБЗ) често остава незабелязано, докато не достигне до сериозни и необратими стадии. Пациентските организации в България алармират за необходимостта от промени в здравната система, които да осигурят навременна диагностика и лечение на това заболяване. Христина Николова, представител на Асоциацията на пациентите с..

обновено на 11.12.24 в 13:58

Безплатни прегледи за туберкулоза в Пазарджик

В периода от 9-и до 13-и декември в болница "Д-р Никола Пенчев" в Пазарджик ще организират Седмица на отворените врати, по време на която ще се извършват безплатни скринингови прегледи за туберкулоза. Инициативата е част от изпълнението на Националната програма за превенция и контрол на туберкулозата. Прегледите ще се провеждат в работно време..

обновено на 11.12.24 в 13:12

Ключът към Бога

В епизод 566 "Трамвай по желание" запознава своята публика с международно известния чешки филантроп Радим Пасер. Готови ли сте да откриете тайните за устойчив личен успех? Чешкият бизнес магнат и филантроп Радим Пасер посети България и предостави уникалната възможност да се запознаем с неговата житейска история и да открием ключа към..

публикувано на 11.12.24 в 12:35
Аркади Шарков

Контрол и ефективност: Ключови предизвикателства пред бюджета на НЗОК за 2024 г.

През следващата година Здравната каса ще разполага с около 1,3 милиарда лева повече за здравноосигурените лица . Според икономиста Аркади Шарков, увеличението е в правилната посока, но остават предизвикателства, които изискват внимателен контрол и управление на ресурсите . Той коментира основните акценти от бюджета на НЗОК в ефира на предаването..

публикувано на 11.12.24 в 11:57