Битката за начина, по който се отглеждат селскостопанските животни, е дългогодишна. В Европа има сериозно движение по темата за правата на тези животни, за които поредица от изследвания доказват, че притежават чувства и социални нужди. В "Нашият ден" Стефан Димитров от гражданската организация "Невидими животни" говори за следващите стъпки в защитата на правата на животните в индустрията и за кампанията срещу затварянето на новородени телета в тесни клетки.
Димитров съобщава, че миналата година европейският орган по безопасност на храните дава препоръка да се забрани законово отглеждането на телета в клетки. Животните се затварят веднага след като се родят в самота и изолация, нямат място за движение, нямат контакт с други животни, а по натура те са любопитни и свободолюбиви. По думите на госта ограничаването на телетата в клетка е жестокост, която не е икономически оправдана. Препоръката е новородените животни да бъдат отглеждани в групи. В момента законът позволява телетата да бъдат държани в клетка до два месеца след тяхното раждане, заявява Димитров, но допълва, че това е трудно за контрол и проверка. Практиката показва множество нарушения.
Най-много 40% от кравефермите в България биха били засегнати от премахването на клетките, защото мярката ще засегне големите производители, казва гостът. Преходът към по-свободно отглеждане изисква някаква първоначална инвестиция и съответно фермерите нямат мотивация да го осъществят на добра воля. Ето защо е нужно законодателят да се намеси, апелира гражданската организация, която е организирала петиция за събиране на обществена подкрепа. Амбицията е да бъдат събрани десетки хиляди подписи, тъй като става въпрос за прекратяването на напълно ненужна и жестока практика. "Въпросът е безспорен", смята Димитров, който вярва, че дори и в нестабилната политическа обстановка, в която се намира страната, подобни каузи могат да бъдат законово подкрепени.
Процесът е паралелен на този, който протича в цяла Европа, казва защитникът на животните. Следващата стъпка би била да се приеме европейско законодателство в тази посока. Една забрана за разпространението на продукти, придобити в такива условия, би осигурила прекратяването на тази жестока практика, по думите на Димитров.
Кокошките носачки също са част от темата. Има ангажименти от водещите търговски хранителни вериги да не продават яйца от кокошки в клетки. С яйцата потребителите имат избор, но за телетата няма никаква достъпна информация и потребителският избор е невъзможен. Според Димитров не е добре да се въведе етикетираща система, която трудно подлежи на контрол и която не би решила проблема в неговата същност. Целта е да се прекрати една безсмислена жестокост, още веднъж акцентира гостът и призовава слушателите да се присъединят към петицията на сайта bezkletki.bg
Последните две европейски граждански инициативи, в които организацията "Невидими животни" е взела участие, показват, че българското общество се вълнува от правата на животните. Събран е рекорден брой подписи от българска страна, с което сме заели четвърто място по ангажираност и в двете кампании – за прекратяване на експериментите с животни и за прекратяване на фермите за кожи. Законодателството ще отнеме време, по думите на Димитров, но предстоят очаквани промени.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Милко Стойков, Бургас: Наследих от сестра си етаж от къща заедно с парцел – отстъпено право на ползване, вещно право на ползване, за което плащам данък за земята и за етажа. Мога ли да заградя наследения от мен терен? Сои институции..
В рубриката ни "Разговорът" днес ни гостува една от най-пъстрите личности на българската сцена – Милица Гладнишка . Гласът ѝ е като магия, която може да носи едновременно сила и нежност, да води слушателя от дълбоките пластове на емоцията до експлозивни мигове на радост и свобода. В нейната музика и актьорска игра се преплитат..
На 4 април всяка година България отбелязва Деня на психолога – професия, която въпреки своето значение за психичното здраве и емоционалното благополучие на хората, често остава в сянката на ежедневието. Историята на този празник е любопитна и започва още през 1992 г., когато група студенти по психология, събрани на купон, решават да изберат 4..
Какви са предизвикателствата пред киберсигурността? Има ли нови рискове и заплахи за държавите по света в киберсредата? Проф. д-р Илин Савов има над 25 години професионален опит в системата за сигурност на Република България. Преподавател е в няколко български университета и академии, експерт по киберсигурност. Консултант е на предаването "Законът и..
Николай Генов, родом от Чирпан, но гражданин на света, както сам се определя, е програмист, предприемач и е председател на УС на първия хранителен кооператив в София, както и организатор на фермерския пазар на Римска стена в София. Идеята за чиста храна съвсем естествено го води и до биологичните форми на земеделие и познанието за онези..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
"Младежки Литературен вестник" е нова и обещаваща инициатива, която събира млади хора, за да творят и да изразяват своите възприятия за съвременната..
На трети април независимата платформата ПУК и Гьоте институт организират поп-ъп изложба с книгите, номинирани за Dummy Award – една от най-важните..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg