Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Какъв да стана, когато порасна?" – форум за професионална ориентация

Снимка: mentorite.bg

Хора, реализирани в бизнеса, ще помогнат на деца да се ориентират за своето място в живота и да изберат професионален път, който да им донесе щастие. На 23 март от 11 ч. до 18 ч. ще се проведе второто издание на форума за професионална ориентация "Какъв да стана, когато порасна?". Дни преди началото му събеседник в "Нашият ден" е Катина Стойчева от Фондация за добрите примери в бизнеса, за да разкаже повече за събитието, насочено към гимназисти, но и към учители, родители и студенти. Форумът се осъществява в партньорство със Съвет при БТПП "Предприемачество и стартъп".

Стойчева представя целта на събитието: "Форумът е ориентиран предимно към ученици, но и не само, защото ние, хората, постоянно се променяме, търсим това, което ще ни носи удовлетворение. Имаме мечти – постигаме ги, поставяме нови. Това е един непрекъснат процес."

Тя съобщава, че ще бъдат представени разнообразни професии, някои от които са традиционни – учител, банкер, търговец, а други, като например професията коуч, са по-нови и непознати. С участието на жени, като лектори, организаторите целят да докажат, че няма мъжки и женски професии, заявява Стойчева.

По думите на госта професионалната ориентация е нещо, което трябва да започне от най-ранна възраст. Да насърчават талантите и интересите на всяко дете е задача както на родителите, така и на учителите.  

По време на форума учениците и техните родители ще имат възможността да се запознаят със същността на теста за кариерно ориентиране, който предлага Центърът за професионално ориентиране и консултация.

В края на разговора Стойчева казва: "Добър пример може да бъде всеки, който прави нещо добро, който се труди, който показва, че "бизнес" не е лоша дума, че бизнесът е упорит труд – цели, които се постигат, партньорства. Бизнесът е много повече от това, което битува в разбиранията на обществото."

Повече по темата чуйте в звуковия файл:


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мая Методиева: Бедността в България е без точен профил, никой няма гаранция за утрешния ден

Над 500 души в нужда от Враца и областта очакват хранителни пакети в навечерието на великденските празници. Каузата се нарича "Подари Великденска трапеза на баба и дядо от Северозапада ". От години доброволците от организацията "Прави добро! Бъди добър!" се грижат да дарят глътка радост на възрастни и самотни хора в един от най-трудните за живот..

публикувано на 02.04.25 в 17:20
Доц. Атанас Мангъров

Менингит: Симптоми, лечение и ваксини – експертен анализ

В днешното издание на Lege Artis обсъждаме менингита, начините на разпространение и ваксините срещу него с доц. Атанас Мангъров – водещ специалист в областта на инфекциозните болести. Причинители на бактериалния менингит Когато говорим за менингит, и по-специално за бактериалния, е важно да отбележим, че най-честите причинители..

обновено на 02.04.25 в 14:21
Д-р Атанаска Аврамова

Как да разпознаем ранните признаци на аутизма?

На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенцията при деца с нарушения в развитието. В ефира на предаването Lege Artis д-р Атанаска Аврамова, началник на дневното отделение към Клиниката по детска психиатрия..

обновено на 02.04.25 в 12:33

Да дишаш е привилегия: Един живот в очакване на чудо

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за глътката въздух, за мечтите си. Тя се бори вече 15 години, сама, с диагнозата пулмонална артериална хипертония . Историята вероятно е сходна с историите на много други хора, сблъскали се със същото..

обновено на 02.04.25 в 11:22

Ани Андонова: Децата с аутизъм вече са по-разпознаваеми и по-приети в обществото

На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенция при децата с нарушения в развитието. В ефира на предаването "Нашият ден" Ани Андонова, представител на Асоциация Аутизъм, сподели своите наблюдения..

обновено на 02.04.25 в 10:15