Световната слава на българското певческо изкуство е безспорна. Детският хор на БНР, със своята 64-годишна история, вече има легендарен статут у нас и на световната сцена. Певческата формация е изнасяла концерти на почти всички континенти, с репертоар от ренесансови до съвременни композиции. Ню Йорк, Вашингтон, Лондон, Париж, Берлин, Москва, Виена, Прага, Будапеща, Брюксел, Копенхаген, Стокхолм, Хелзинки, Мексико Сити, Кайро, Пекин, Хонолулу – това са само част от градовете, в които Детският хор на БНР е прославил българската хорова традиция. Само в Япония хорът е имал 18 турнета – пял е над 500 пъти в 150 града в Страната на Изгряващото слънце.
Записите на Детския радиохор са многобройни, а много детски песни са написани специално за него – включително и от основателя му и първи диригент маестро Христо Недялков. Тези записи са включени във Фонда на БНР. Наградите на Детския радиохор са десетки, а сред тях се откроява титлата "Посланик на европейската култура", присъдена му за втори път през 2022 година от Европейската федерация на хоровете към ЕС. Година по-рано маестра Венеция Караманова, сегашният главен диригент на хора, е избрана от слушателите на Радиото за български посланик на културата. Маестра Караманова гостува в "Нашият ден", за да сподели със слушателите подготовката за Пролетния концерт на Детския радиохор на БНР., който предстои на 24 март (неделя) от 19 ч. в Зала "България".
По думите на диригента пролетта е време на възраждане както на природата, така и на този безкрайно млад и талантлив състав. "Всяка година нови и нови лица излизат. На сцената показваме нови малки и талантливи български певци. Това показва устойчивост и доказва че творчеството, песента и детския радиохор ще живеят много", казва маестра Караманова. Тя помни всяко юбилейно честване и всяка сценична изява на Детския радиохор, в който заема поста главен диригент от 1978 година. Караманова разказва, че от самото начало изпитва респект към строежа и маниера на работа, към отговорността, която тогавашният екип вече е изградил под ръководството на маестро Недялков. Тя разбира, че формулата е печеливша и избира да не я променя. "Йерархията, дисциплината, взаимното уважение са в основата на творческия резултат, който даваме", заявява диригентът.
Маестра Караманова споделя за скорошната изява на хора в Букурещ по повод 3 март, по покана на българския посланик там. При гостуването си Детският хор пее в същата зала, в която е направил през 1964 година първото си турне – доказателство, че стабилната основа и сериозната работа водят до приемственост и дълъг живот.
Концертните изяви Венеция Караманова определя като емоционално преживяване и за артистите, и за публиката. Често сред слушателите има и бивши хористи, които се вълнуват да чуят познати песни от репертоара на хора през десетилетията. Диригентът обещава, че на Пролетния концерт ще прозвучат и неизпълнявани досега произведения – подарък към публиката. Ще участват и младите музиканти Цветомир Радев (кларинет) и Марина Аврамова (пиано), които вече имат обещаващи сценични успехи.
"Ева квартет" е музикален състав, посланик на културата за 2021 година, с който Детският хор на БНР има красиво сътрудничество още от 2016 година. Тогава за първи път двете формации споделят една сцена. На Пролетния концерт те ще изпълнят заедно песента "Минавай, любе" на композитора Димитър Христов. Квартетът ще изпълни и нещо от своя личен репертоар.
Евелина Христова от "Ева квартет" се присъединява към разговора, като споделя мнение, че наградите и традициите на Детския хор на БНР трябва да бъдат изключително оценявани у нас. Относно фолклора, Христова заявява, че за 28 години международни изяви на "Ева квартет" хората не спират да се удивляват на българската музика, на характерното пеене и на традиционното облекло. Това е лицето на България в положителен смисъл.
След Пролетния концерт месец април също ще е чудесен за Детския радиохор, разказва маестра Караманова. Тя изрежда някои от предстоящите интересни и предизвикателни изяви на състава, които ще продължат да обогатяват неговия репертоар и да поддържат интереса към различни жанрове и епохи.
И Венеция Караманова, и Евелина Христова са съгласни, че такива музикални симбиози, като тази, която Детският радиохор и "Ева квартет" са подготвили за Пролетния концерт, са най-добрият начин да се съхрани българското фолклорно, класическо и хорово изкуство.
Успех на Пролетния концерт на Детския хор на БНР!
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg