Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Калоян Христов и неговата "Апология на сетивността"

Калоян Христов
Снимка: БНР

"Апология на сетивността" се нарича новата стихосбирка на Калоян Христов. В книгата се съчетават апологията на поетическата сетивност, емиграцията в огледалния свят и ретроспекцията на неизживяното. 

Авторът споделя в "Артефир": "Ние сме в един свят, в който срещаме най-различни хора, попадаме в различни ситуации. Нашата човечност, която се крепи и на нашия усет за света, нашата сетивност нерядко попада в кризи. Тази апология, тази защита е защита на всичко онова, което всеки човек в личен план носи в себе си – спомените за детството, за любовта към нея и към света, през близките... Емоциите са водещи – различни в нашите различни етапи. 

Изобщо, светогледът. Усещането за света, живеенето в света, преживяването на света. Основното, което ме води не само в писането, а и във всяко начинание – това е любовта. Макар да съчетава доста теми, в основата на тази книга е любовта." 

Калоян Христов е роден през 1997 г. и възпитаник е на Националната Априловска гимназия в Габрово и на СУ "Св. Климент Охридски", където завършва българска филология и образователен мениджмънт. Преподавател е по български език и литература, води курс по творческо писане. Автор е на книгите "Съвпадения" и "Солени молекули". "Апология на сетивността" е новата му стихосбирка. 

Повече за книгата, за любовта и за творческото писане – чуйте от разговора на Ани Костова с Калоян Христов в звуковия файл.

Снимка – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Токсичната мъжественост в новата изложба на Отьорг А.К. и Мартин Пенев

За крайните проявления на мъжествеността, нейната токсичност, която достига политическите върхове, образа на завоевателя, вожда и неговия стремеж към доминация, власт, територия – разговор в "Нашият ден" с Владия Михайлова , куратор на изложбата "Мачизмът никога не умира" в галерия "Куб" към Регионалния център за съвременно изкуство..

публикувано на 12.02.25 в 09:10

Тийнейджърът в мен: Димитър Рачков

Вълнуваме се да сме в студиото заедно с един от най-популярните хора в страната – Димитър Рачков . В навечерието на рождената дата на Димитър Еленов Рачков си спомня за своя първи учител по актьорско майсторство. Всъщност в школата на Еленов той попада, мислейки, че се записва на народни танци. Менторът му успява да го запали по актьорската..

публикувано на 12.02.25 в 08:47

"СинЕфония" – класическо нямо кино и жива музика в Дома на киното

На 23 февруари в Дома на киното ще има киноконцерт, като част от проект "СинЕфония", създаден от Еви Карагеоргу. Публиката ще има възможност да се потопи в света на вечната комедия на Чарли Чаплин, Бъстър Кийтън и Макс Линдер. Специалната прожекция ще бъде съпроводена от изпълнение на живо от квинтет с оригинален музикален съпровод – композиции,..

публикувано на 12.02.25 в 08:45

6Fest представя артисти от 8 държави в Пловдив през април

16-ото издание на Международния фестивал за улични изкуства 6Fest (ШестФест) предстои в Пловдив от 24 до 27 април. За шеста поредна година фестивалът е част от Културния календар на Община Пловдив. 6Fest започна годината с международно признание – фестивалът получи отличието EFFE Label 2024-2025 на Европейската фестивална асоциация (EFA).  Етикетът..

публикувано на 11.02.25 в 18:15
Алфред Фосколо (вляво) и Емил Янев

Рискувай и се надявай: Един живот в четири действия

В епизод 576 "Трамвай по желание" представя на своята публика знаменития българо-френски хуманитарист и дисидент Алфред Фосколо. Животът на Фреди наподобява версия на героя на Дюма граф Монте Кристо, в условията на Студената война. Алфред (Фреди) Фосколо е роден в България. Майка му е българка, а баща му французин. От 1949 г. със..

публикувано на 11.02.25 в 17:20