Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Милена Ташкова: Човек трябва да опознае емоциите си, за да ги контролира

Милена Ташкова е клиничен психолог, директор на "Психодраматична  работилница", психотерапевт, супервайзър и обучител по метода психодрама и главна част от проекта "Живот на килограм", който помага за превенцията на хранителните разстройства при тийнейджърите.

"От 25 години работя като психотерапевт и през годините българите се научиха да търсят нашата помощ, – разказва в предаването "Следобед за любопитните" психоаналитикът Милена Ташкова. – Днес живеем в динамично и забързано време, стремим се да бъдем най-добри, конкуренцията е много голяма, не оставяме лично време и оттук проблемите, допълва тя. Преди години повече са търсили нейната помощ жени, а днес все по-често това са мъжете. Отстрани хората могат да забележат наличието на психологичен проблем, а самият човек да не е наясно, според Ташкова. Много са признаците за проблем – при някои това е затвореност, при други непрекъснато бърборене, но наистина без професионална помощ трудно може сам човек да излезе от кризата."

Днес все по-често се наблюдават и конфликти между поколенията, което е нещо естествено при подрастващите. Ако човек не се бунтува на 14-15 години, по-късно вече е много по-сложно, сподели опита си психоаналитикът Ташкова. 

За токсичните връзки, психологичните проблемите в различните възрасти, семейните конфликти, за езика на тялото, което най-добре показва психологичните ни проблеми, опита си споделя психоаналитикът. 

Много често хората имат проблем със заявяването и отстояването. Хората най-често се сблъскват със самотата и това най-тежко се отразява на психологичното състояние на всеки. Самотата не е само у дома, често това се забелязва и на работното място. Това е в резултат на непрекъснатото разочарование и объркване в обществото, споделя Ташкова. Често тъгата и разочарованието се объркват. Затова, според нея, човек може да разпознае проблемите си, но сам с тях не може да се справи.

За тревожността, нарцистичното поведение, за разликата между приятелствата и психолозите – целия разговор в предаването "Следобед за любопитните" между психоаналитика Милена Ташкова и Ани Костова можете да чуете в звуковия файл.

Снимки – личен архив и БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Преображенски манастир

Ще възстановят входната врата на Преображенския манастир

Инициатива за наземното лазерно сканиране е на кмета на Велико Търново Даниел Панов. Той се обръща с молба УАСГ да направи експертиза заради рушащото се крило на входа на Преображенския манастир, който е паметник на културата.  Всяка една интервенция на такива обекти е необходимо да мине през обследване и по-строг контрол, разказва в..

публикувано на 09.01.25 в 18:24

Израел: Иновации в управлението на водните ресурси

Неотдавна по инициатива на посолството на Израел в България се проведе събитие, което постави акцента върху иновациите и технологиите в управлението на водните ресурси. Темата за управлението на водните ресурси е болезнено актуална за България. В момента има региони от страната, които са в режим на водата. На свой ред Израел е световен лидер..

публикувано на 09.01.25 в 16:16

За звездите без лирика

Историята на българската астрономия, част от световното астрономично познание, е обект на настоящето предаване. Говорим за първия телескоп, използван от българин – Петър Берон с прословутата му "зрителна тръба" станала символ на стремежа на сънародниците ни към изучаване на космоса, и оказала се и върху днешната банкнота от 10 лева. Припомняме си как..

публикувано на 09.01.25 в 10:42
Кин Стоянов

Кин Стоянов: "Следобед за любопитните" да предизвиква слушателския интерес към науката

"Чрез различните теми и интересни събеседници идеята ми бе предаването "Следобед за любопитните" да предизвика слушателския интерес към науката, споделя в предаването журналистът и директор на програма "Христо Ботев" Кин Стоянов. "Следобедът е едно особено състояние на денонощието, където човек дори да е малко по-поспалив и по-късно да се..

публикувано на 07.01.25 в 14:50
Д-р Фани Цуракова

Когато си пожелаваме "бъди здрав"

При този поздрав дали визираме телесното или духовното здраве? – попитахме психиатъра д-р Фани Цуракова. Без колебание тя отговори, че това са два компонента на един и същ феномен – човешкото здраве. В първото издание "За здравето" през настоящата година заедно направихме кратък анализ на стойностните и разочароващи факти в здравеопазването. И не..

публикувано на 07.01.25 в 11:38