Фондация "Прочети София" празнува 10 години с пролетното издание на "Литературни срещи".
Още с първото събитие през 2024 г. фондация "Прочети София" отбелязва своето порастване. Тази година организацията, която стои зад "Литературни маршрути", "Скритите букви" и "Литературни срещи", навършва десет години от своето съществуване.
Точно под знака на тази годишнина започва и третото издание на "Литературни срещи", чиято тема е "Порастване". Срещите са от 4 до 6 април. Екипът на "Прочети София" избра този фокус за тематичното ядро на всички събития от програмата.
"Литературни срещи" се организират от фондация "Прочети София". Реализират се с партньорството на Национална галерия: Софийски арсенал – Музей за съвременно изкуство и ICU Publishing.
В пролетните "Литературни срещи" участие вземат Андрея Расучану (Румъния), Горан Войнович (Словения), Теодора Димова, Антония Апостолова, Емануил А. Видински и Камелия Панайотова, Анна Лазарова, Виолета Кунева, Владислав Христов, Иван Брегов, Ина Иванова, Христо Мухтанов, Ани Бурова, Бойко Василев, Лора Ненковска, Мария Каро, Вълерия Вълчева и др.
Визуалната идентичност е дело на Костадин Кокаланов от Studio FRANK.
Всички събития са със свободен достъп.
Тодора Радева, директор на фондация "Прочети София", разказва повече за събитията – в звуковия файл.
"Литературни срещи пролет 2024“ се осъществяват с финансовата подкрепа на Министерство на културата и Столична община, програма „Култура“. Гостуването на Горан Войнович се реализира с подкрепата на Посолство на Словения в София, Slovenian Book Agency и Beletrina.
Снимки – Фондация "Прочети София"
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg