Съвсем в началото на 30-те години ефирен живот на предаването "За думите" се роди идеята веднъж месечно да каня специален гост на предаването – човек с доказани постижения в полето на словото, но и с оригинална мисъл и ярко присъствие в обществения живот.
Първият, към когото отправих покана без никакво колебание, беше изключителният писател, поет, сценарист и будител на духа Радой Ралин.
Заради достойното си поведение и смелостта да отстоява принципите си по време на тоталитарния режим, в годините на прехода той беше особено ценен и търсен събеседник. Както обаче сподели самият той, никой не го беше канил да говори тъкмо за думите, с които боравеше виртуозно и блестящо. Той беше измислил и оригиналния жанр дума афоризъм, "недупкотворни думи" като "доброджелател", "властовичка", "блатосъстояние", "арестократ", "глашатайна", "дерзайци", "езикозметика", "жлъчезарен", "харакиристика", "човекояздец" и т.н. Нарекъл беше лабораторията си за думи "езиковачница".
Интервюто с неповторимия Радой Ралин беше излъчено в две части – на 30 ноември и 28 декември 1994 г.
В последното за юбилейната ни година предаване си спомняме за чаровния и талантлив актьор Стефан Данаилов. В шеговито-сериозния стил на рубриката "Стратегия на общуването" на 31 декември 1997 г. той даде ценни съвети как да общуваме в празничната нощ. С обич и усмивка споделяме минутите с големия актьор, любимец на поколения българи, създал..
По-зрелите сред нас добре помнят гласа и запомнящия се образ на обичания комедиен актьор. Васил Попов беше и неизменна част от новогодишните телевизионни програми, които създаваха настроение в празничната вечер. На 24 декември 1997 г. го помолих да даде някои професионални съвети на домашните любители актьори, на които се налага да се превъплътят..
В края на празничната за предаването година с удоволствие споделяме, че това, което с любов, професионализъм и постоянство правим в продължение на три десетилетия, е забелязано и оценено от студентите и преподавателите от Факултета по славянски филологии на Софийския университет. На 17 декември на тържествена церемония в аулата на..
Сред участниците в конкурса на предаването "За думите" по повод на 30-ата му годишнина се открои група от учители, някои от които бяха наградени за текстовете си. Ролята на учителя по български език и литература не се изчерпва с добрата подготовка на учениците по "предмета". Също толкова значим, ако не и повече, е личният пример за отношение към..
Един от обичаните и талантливи наши съвременници, които поканихме да отговорят на въпросите "Коя е любимата ви дума" и "Как ще продължите изречението "Българският език е…", беше композиторът Андрей Дреников. Забележително е как в отговорите ясно изпъкваше личността на всеки от запитаните. С обич и признателност пазим тези ценни мигове в звуковата..
Какво е "соросоид" и наистина ли е застрашена демокрацията у нас и в Европа, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Георги Лозанов ,..
"И все пак, въпреки цялата многотия от възможни модуси на превода, отвъд препирните за чуждото и родното, предаването на стила на писателя, неизбежния..
Исландци откриват Америка преди Колумб... три пъти. Това се случва около 1000-а година, тоест почти пет века по-рано. Първият европеец, видял американските..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg