Геологическият институт е създаден с указ от 11 февруари 1947 г., с който Българската академия на науките и изкуствата е преобразувана в Българска академия на науките. Той е един от първите институти, сформирани с помощта на материалната база и личния състав на Геологическия и Минерало-петрографския отдел на Природонаучния музей. Пръв научен ръководител на института (директор) е професор Георги Бончев, виден български петрограф и минералог, основател на петрографската наука у нас. Той е изпълнявал длъжността на обществени начала.
Още със своето създаване Геологическият институт изпълнява ролята на комплексен научноизследователски център в областта на геологията. Специален ден на Земята, организират от Геологическия институт на БАН на 22 април. Той ще бъде в кино "Одеон", съобщи в предаването "Следобед за любопитните" директорът на института доц. Светослав Георгиев.
Геологията като наука и по нашите земи е развита още от древния свят, геологията е една от първите науки след Освобождението, в СУ "Св. Климент Охридски" е една от първите специалности, уточни доц. Георгиев. През 2024 година нивото на геологията е добро, въпреки обективните проблеми с финансиране, съставът на института е на средна възраст, допълни той.
Геологията е наука, която включва много направления и изучава всички аспекти на земята – вулкани, земетресения, геоложки рискове, всички ресурси, подземни води, геотермална енергия, както и начина на възникването и еволюцията на живота на нашата планета. 22 април е празник за всички геолози, тъй като се приемат като нейни стопани, заяви директорът на института.
За втора поредна година те се включват в Международния ден на земята. Киноден са подготвили от Геологическия институт при БАН. В него са включени три лекции, кинопрожекции, представящи някои природните забележителности на България и филми за първата българска експедиция до Антарктида от 1986 година и първата експедиция до Еверест от 1984 година.
Домакините от Геологическия институт при БАН са подготвили и демонстрационен щанд, където посетителите ще могат да разгледат геоложки образци и информационни материали. Целта е да се представи увлекателният свят на геологията, уточнява доц. Светослав Георгиев. Животът ни като цивилизация зависи от геологията, допълни той.
Цялото интервю на Ани Костова с доц. Светослав Георгиев от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.
Снимки – БНР
"Чрез различните теми и интересни събеседници идеята ми бе предаването "Следобед за любопитните" да предизвика слушателския интерес към науката, споделя в предаването журналистът и директор на програма "Христо Ботев" Кин Стоянов. "Следобедът е едно особено състояние на денонощието, където човек дори да е малко по-поспалив и по-късно да се..
При този поздрав дали визираме телесното или духовното здраве? – попитахме психиатъра д-р Фани Цуракова. Без колебание тя отговори, че това са два компонента на един и същ феномен – човешкото здраве. В първото издание "За здравето" през настоящата година заедно направихме кратък анализ на стойностните и разочароващи факти в здравеопазването. И не..
"За мен той е много специален християнски празник. Празник, който от малък играе важна роля в живота ми. И него, и рождения си ден посвещавам на приятелите си и хората, които обичам. Това, че имам предаване на този ден, го прави още по-върнуващ" – това сподели в "Познати и непознати" Йордан Георгиев – поет, писател колега-журналист и едно от..
"Той е магия, той е мега микс от аромати, той е преживяване, той те завладява и си играе с нас, той е капризен..." Така определят "главния герой" на следващия разказ хората, които го докосват всеки ден и със страст обясняват за него, а това "той" с толкова много определения е шоколадът. Обичате ли шоколад? Не? Може би, защото не сте опитали..
Обективно-аналитичен поглед към календарната 2024 г. в сферата "медицина и здравеопазване" отправихме заедно с д-р Стефан Константинов. Неговата ерудиция и различни гледни точки от позициите, които е заемал, бяха гарант за автентичност. Нашият гост е бил активен деец на БЛС, министър, изпълнителен директор, но преди всичко специалист по акушерство и..
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха..
В рубриката "Науката не спи" гостува Никола Кереков , който разказа за едно изумително явление в света на мравките. Той сподели как тези малки същества..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg