В седмицата на Христовите страдания в "Нашият ден" писателят и журналист Ангел Иванов разсъждава за саможертвеното поведение на човека.
Иванов вярва, че любовта и доброто са иманентни качества на човека, вменени от божествения първообраз. Чрез тяхната проява е възможно душата да достигне своята крайна дестинация, която всъщност е едно отваряне към вечността.
Саможертвеното поведение е присъщо на човека, както и инстинктът за самосъхраниение, необходим поради нашата грехопадна природа, по думите на Иванов. В ежедневието си често извеждаме на преден план именно идеята за себесъхранение. Според госта е важно да не злоупотребим с този стремеж, превръщайки го в пречка за саможертвеността.
Иванов маркира няколко теми в съвременния ни живот, върху които да разсъдим от гледна точка на смирението и саможертвеността.
В днешни дни саможертва е да преодолеем желанието да ни е комфортно, леко и приятно. Като част от обществото, пребиваваме в една консумативна утопия, в която трябва да се стремим да придобием и нещо повече от материална осигуреност, смята Иванов.
Саможертва днес е да пожертваме страха и малодушието си. Като журналист, Иванов отправя послание към хората в медиите – да не се вписват в крещящите лагери, да не се капсулират в собствената си визия за истината, да бъдат диалогични и морално безкомпромисни. По думите на журналиста в обществено отговорни сфери, като журналистиката, правото, образованието, е важно самолюбието и егото да бъдат пожертвани.
Да прекъснеш веригата на злото, като избереш смирението пред отмъщението, също е саможертва, подобна на Христовата – най-висок идеал за християнската любов.
Иванов не отрича, че всичко изброено е труднопостижимо. Неслучайно се молим на Бог за мир и безметежност – ако може да не се изправяме пред подобни избори и трудности. Но всички сме призовани към великото тайнство на саможертвата и към святост, казва писателят.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент Владимир Путин, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Маргарита Шурупова , журналистка от Русия, която е избягала в България в началото на войната на Русия срещу Украйна. Един от авторите в..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Милко Стойков, Бургас: Наследих от сестра си етаж от къща заедно с парцел – отстъпено право на ползване, вещно право на ползване, за което плащам данък за земята и за етажа. Мога ли да заградя наследения от мен терен? Сои институции..
В рубриката ни "Разговорът" днес ни гостува една от най-пъстрите личности на българската сцена – Милица Гладнишка . Гласът ѝ е като магия, която може да носи едновременно сила и нежност, да води слушателя от дълбоките пластове на емоцията до експлозивни мигове на радост и свобода. В нейната музика и актьорска игра се преплитат..
На 4 април всяка година България отбелязва Деня на психолога – професия, която въпреки своето значение за психичното здраве и емоционалното благополучие на хората, често остава в сянката на ежедневието. Историята на този празник е любопитна и започва още през 1992 г., когато група студенти по психология, събрани на купон, решават да изберат 4..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
"Младежки Литературен вестник" е нова и обещаваща инициатива, която събира млади хора, за да творят и да изразяват своите възприятия за съвременната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg