Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Светлина и символика: Вярата през погледа на иконите с доц. Стефка Попова

| обновено на 03.05.24 в 11:46
Снимка: Личен архив

В предаването "Нашият ден" на Разпети петък, наш гост е доц. д-р Стефка Попова, известен иконописец и преподавател в Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив. В разговор за вярата, духовността и изобразителното изкуство, тя сподели дълбоки мисли и вълнения от своята художествена практика и преподавателска дейност.

Изложбата "Храм и живопис", открита в "Балабановата къща" в Пловдив преди дни, с участието на доц. Попова, събра вниманието на публиката със своята изключителна красота и духовност. Доц. Попова сподели, че изложбата представя не просто творби, а цялостна визия върху това, което изразява иконописта и стенописът. В нея се срещат икони, стенописи, и храмова живопис, всичко това обединено под темата за духовността и вярата.

Светският и духовният свят за доц. Попова не са разделени понятия. Тя разкрива, че за нея иконописта и художествената творческа дейност са начини за изразяване на вярата и духовността, които винаги са присъствали в нейния живота. През годините на обучение и преподаване, тя развива тази връзка и я вгражда във всеки един аспект на своята работа.

Стилът на иконописта изисква не просто умение и техника, но и вяра и духовност, споделя доц. Попова. Всяка икона, всеки образ, носи в себе си не само естетическо удоволствие, но и дълбока духовна съдържателност. Тя подчертава важността на вярата като двигателна сила зад творчеството и възприемането на иконите.

"Сърцето е това, което ме провокира към конкретна тема, а после в хода на работа, отдавам душата си на това, което правя. Те винаги вървят ръка за ръка. Християнската живопис със своя собствен облик въплъщава в себе си духа на самото литургично тайнство. За мен създаването на една икона е тайнство само по себе си и е много различно за всеки един автор. Това е общуване с образа, затова подхождам различно към всеки един образ. Християнската живопис трябва да доближава миряните до Бога. Надявам се да го постигаме, поне частично", споделя тя.

Цветовете в иконописта също имат своя символика и значимост. От синьото, символизиращо свръхбитието на Бога, до червеното, представящо кръвта на Христос, всеки цвят е зареден със смисъл и духовно значение.

Накрая доц. Попова ни напомня за важността на Разпети петък като ден от голямо духовно значение. Тя призовава да помислим за страданията и жертвата на Христос.

Разговорът с доц. д-р Стефка Попова разкрива сложната връзка между изкуството, вярата и духовността. Той ни води на пътешествие из света на иконите и стенописа, където всяка линия, всяка боя и всяко измерение ни напомнят за вечния духовен свят и вярата в него.

Чуйте разговора в звуковия файл. 

Снимки: Личен архив
По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За семейството с любов

В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..

публикувано на 23.11.24 в 13:04

Сталийска махала – между миналото и бъдещето

Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..

публикувано на 23.11.24 в 11:05
Ирина Морозовская

Ирина Морозовская: Моята одеска война е обикновена

В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса –  най-големия  черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..

публикувано на 23.11.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40