Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как изкуственият интелект помага в разкриването на престъпления?

| обновено на 14.05.24 в 13:18
Снимка: БГНЕС

Роботиката е стихията на Димитър Рангелов още от гимназистките му години в Софийската професионална гимназия по електроника “Джон Атанасов“. Капитан на отбор по роботика, победител в състезания и преподавател на курсове за деца и юноши, Димитър не спира да изумява със своите разработки.

Сред последните му достижения е софтуер, който вече намира приложение в полицейските управления в Нидерландия, благодарение на неговата иновативна технология за изкуствено зрение. Софтуерът създава обширна база данни за убийства, анализирайки стари вестници и извличайки ключова информация от тях, включително и за неразкрити престъпления.

В интервю за предаването “Нашият ден“, Димитър споделя: “Проектът все още е в процес на доработка и се стремим да съберем най-голямата база данни за убийства, от древни времена до наши дни. Целта ни е да разработим инструмент, който да може да следи и анализира различни източници на информация – от медии до архиви на съдилища и държавни учреждения, включително и пряка връзка с полицейските служби.”

Технологията позволява бързо събиране на информация за местопрестъплението, дори преди тялото на жертвата да е изстинало. С помощта на изкуствения интелект софтуерът анализира, прави профили на различните местопрестъпления и свързва подобни профили, което дава възможност за предвиждане на потенциални бъдещи престъпления, като серийни убийства.

Димитър подчертава значението на изкуствения интелект в полицейската работа: “Инструментът не замества опита на полицейските служители, а допълва и улеснява тяхната работа. Предоставя анализи, които могат да предскажат къде би могла да бъде следващата жертва. За изкуствения интелект е лесно да сравни и анализира множество профили, докато за хората това често е по-трудна задача.“

Освен в разработката на тази технология, Димитър е активен и в инициативата “Кибер клуб“, която се фокусира върху повишаването на осведомеността за интернет сигурността сред децата чрез новия проект “Кибер знам“.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Форма на дискриминация ли е недостъпната архитектурна среда

В рубриката "Съвети на адвоката" на юридическото предаване "Законът и Темида" д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация, дългогодишен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Гена Видева от Ямбол: Предоставянето на услуги и..

публикувано на 01.11.24 в 14:30
Иво Сиромахов

Защо продължаваме да търсим примери в миналото?

В Деня на народните будители в рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" гостуват Иво Сиромахов, писател и автор на книгата "Моите вдъхновители", и Христо Блажев, създател на сайта "Книголандия" и групата "Какво четеш" с над 200 000 членове. Те споделиха своите мисли за будителите и вдъхновителите. Иво Сиромахов разказа, че след като е..

обновено на 01.11.24 в 13:22
проф. Илин Славов и Анелия Торошанова

Проф. Илин Савов: Киберкултурата в България е на много ниско ниво!

Изкуствен интелект и киберсигурност – възможности за генериране на престъпления и ниво на защита. Каква е ролята на ИИ и има ли той негативни страни? Проф. Илин Савов е директор на Научноизследователския институт по продоволствена сигурност към Тракийския университет в Стара Загора (единствен у нас).  Експерт по проблемите на националната,..

публикувано на 01.11.24 в 12:45

Евгени Черепов, учител: Младежите днес четат активно

В рамките на рубриката "Темите на деня" учителят по български език и литература Евгени Черепов, който преподава в Езикова гимназия "Ромен Ролан" в Стара Загора и е автор на романа "Извън обхват", номиниран за наградата "Перото" в категория проза, споделя своите наблюдения и мисли за младото поколение и неговото отношение към литературата. В ефира..

обновено на 01.11.24 в 12:16

Безплатна платформа помага на младите хора в кариерното ориентиране

Profesii.info е нова безплатна онлайн платформа , създадена да подпомогне кариерното ориентиране на ученици и младежи в България. Тя е проект на Фондация на бизнеса за образованието и предлага актуална и достъпна информация за различни професии и специалности, както и интерактивни инструменти, които помагат на потребителите да разпознават своите..

обновено на 01.11.24 в 10:12