Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как изкуственият интелект помага в разкриването на престъпления?

| обновено на 14.05.24 в 13:18
Снимка: БГНЕС

Роботиката е стихията на Димитър Рангелов още от гимназистките му години в Софийската професионална гимназия по електроника “Джон Атанасов“. Капитан на отбор по роботика, победител в състезания и преподавател на курсове за деца и юноши, Димитър не спира да изумява със своите разработки.

Сред последните му достижения е софтуер, който вече намира приложение в полицейските управления в Нидерландия, благодарение на неговата иновативна технология за изкуствено зрение. Софтуерът създава обширна база данни за убийства, анализирайки стари вестници и извличайки ключова информация от тях, включително и за неразкрити престъпления.

В интервю за предаването “Нашият ден“, Димитър споделя: “Проектът все още е в процес на доработка и се стремим да съберем най-голямата база данни за убийства, от древни времена до наши дни. Целта ни е да разработим инструмент, който да може да следи и анализира различни източници на информация – от медии до архиви на съдилища и държавни учреждения, включително и пряка връзка с полицейските служби.”

Технологията позволява бързо събиране на информация за местопрестъплението, дори преди тялото на жертвата да е изстинало. С помощта на изкуствения интелект софтуерът анализира, прави профили на различните местопрестъпления и свързва подобни профили, което дава възможност за предвиждане на потенциални бъдещи престъпления, като серийни убийства.

Димитър подчертава значението на изкуствения интелект в полицейската работа: “Инструментът не замества опита на полицейските служители, а допълва и улеснява тяхната работа. Предоставя анализи, които могат да предскажат къде би могла да бъде следващата жертва. За изкуствения интелект е лесно да сравни и анализира множество профили, докато за хората това често е по-трудна задача.“

Освен в разработката на тази технология, Димитър е активен и в инициативата “Кибер клуб“, която се фокусира върху повишаването на осведомеността за интернет сигурността сред децата чрез новия проект “Кибер знам“.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Велислав Величков

Велислав Величков: Прокуратурата води съда за носа

Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..

публикувано на 19.07.25 в 09:10
доц. Борис Грозданов

С навлизането на Deep Fakes обществото ще загуби доверие към всякакви информационни платформи

Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..

публикувано на 19.07.25 в 08:45
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Промяна на лично и/или фамилно име

Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..

публикувано на 18.07.25 в 14:45
Адв. Пламен Борисов

За да израсне пълноценна личност, детето се нуждае от двамата си родители

Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..

публикувано на 18.07.25 в 12:40

За първи път момче на количка достигна връх Мусала

На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти".  Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..

публикувано на 18.07.25 в 10:53