За душевността на цигуларя, който импровизира с четката и палитрата – разговор в ефира на предаването "Нашият ден". Цигуларят и педагог маестро Мичо Димитров откри самостоятелна изложба в столичната галерия "Икар". Експозицията съдържа 40 живописни платна и ще бъде подредена от 30 април до 30 май. В изложбата могат да се видят творби на автора от последните две години.
Ето какво каза в ефира на "Нашият ден" Мичо Димитров, който днес е рожденик:
"На рождения си ден ще посвиря, макар и само за себе си. Музиката е част от моя живот и винаги е била. Мисля, че двете изкуства – музика и рисуване – се допълват нормално, защото музиката е може би най-висшето изкуство, тъй като борави с вибрация, която е най-близо до Бога. Цветовете, с които рисуваме, също са вибрации, които по подобен начин говорят на хората. Изкуствата са свързани едно с друго. За мен не е огромна трудност от едното да премина към другото.
Дните ми са изпълнени с музиката и с цигулката. За мен е много приятно, че мога и да рисувам, и да радвам с картини. Искам да уловя неуловимото. В музиката това е по-трудно, но върху платното по-лесно можеш да изразиш това, което искаш да кажеш. Като музикант, аз съм интерпретатор. В най-добрия случай мога да бъда съавтор, ако помогна на композитора, но свиря едни и същи ноти цял живот. Не мога да променя нищо в Моцарт, докато в творчеството си като художник мога да покажа неща, които чувствам и да бъда автор."
Според Димитров неуловимото е усещането за любов към хората, за надежда, за нещо красиво, което можеш да изобразиш и другите да го усетят. "Рисувам спонтанно и почти никога не правя планове. Просто оставям ръката, сърцето и висшата сила, която помага на всички ни отгоре, да водят всичко."
Чуйте разговора в звуковия файл.
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от най-важните етио-джаз групи в света днес (с елементи на откровен пънк, прогресив рок и фрий джаз), пристига в София на 4 април, първия петък на месеца, по покана на концертната поредица "Аларма..
На международния ден на ромите "Кварто" музикантите ще изненадат публиката с изключителна програма със символно значение. Цигански музикални шедьоври, сред които: "Астурия" от Исак Албенис, "Кармен-фантазия" от Жорж Бизе-Пабло Сарасате, "Цигански напеви" от Пабло Сарасате, "Унгарски танци" от Йоханес Брамс, "Румънски танци" от Бела Барток,..
В премиерната вечер за Старозагорската опера на “Риголето” от Джузепе Верди сценичният размах и визуалният разказ се разгръщаха със смелост и прецизност. Публиката беше въвлечена в едно модерно, но същевременно дълбоко емоционално преживяване. “Риголето” е произведение, балансиращо между дълбока човешка драма, политически интриги и съдбовна..
Софийската филхармония посреща изтъкнатия български кларинетист Росен Идеалов, който ще представи забележителния Концерт за кларинет и оркестър на Паул Хиндемит. Диригент на вечерта ще бъде Вилиана Вълчева, която допълва програмата с Трета симфония на Йоханес Брамс. Според Росен Идеалов в целия концертен репертоар за кларинет Концертът на Хиндемит..
Любимката на българската публика, Таря Турунен, и бившият ѝ колега от Nightwish , Марко Хиетала, пристигат в София за концерт в зала "Асикс Арена" на 4 април, а два дни по-рано – на 2 април, канят варненските си фенове в Двореца на културата и спорта. Слушайте!
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за..
На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg