Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За жените... като за майки

Проф. Мария Малинова
Снимка: endometriosis.bg

За женското здраве разговаряхме с проф. Мария Малинова. По време на Националната конференция за иновациите в акушерството и гинекологията, опитният специалист и преподавател направи обстоен анализ на причините, симптомите и коварните последици от заболяването ендометриоза. И не само – проф. Малинова отправи полезни съвети към дамите от всички възрасти, свързани с тежки диагнози като рака на яйчниците и на маточната шийка, ползата и вредата от контрацептивите, рисковете първо да "направим" кариера, а после деца.

В седмичното издание на националната радиопрограма "Христо Ботев" не отминахме и други проблеми, свързани с обучението по медицина, трудностите за придобиване на специалност, включително по акушерство и гинекология, световната наука и практика в тази медицинска област, липсата на познания и информираност за най-значимите АГ заболявания. В този смисъл подчертахме огромната роля на специалистите и на медиите, за по-високата степен на грамотност у населението. Това означава и по-голяма възможност за превенция и спазване на определени правила и норми на живот. Сред тях и начинът на хранене, който е изключително важен за предпазването от редица органни аномалии, включително от ендометриозата.


В публицистичен стил водещият "За здравето" защити собствена гледна точка по важни черти от съвременната българска ценностна система и народопсихология. В една прозаична амалгама от политика, шоу бизнес и пари, от здравеопазване и други важни обществени процеси, Стойчо Стоев отправи послания за честна игра и морал във всяка една човешка и професионална дейност.

Д-р Фани Цуракова

Интересен коментар за темите на Колегиум "Психиатрия" в предаването направи д-р Фани Цуракова. Тя очерта актуалните проблеми, дискутирани по време на двайсет и третата научна конференция на българските психиатри и оповести имената на наградените лекари с приза, носещ името на доц. Георги Койчев – инициатор и създател на специализираните психиатрични срещи. Повече подробности и детайли ще научите идната събота, 25 май, когато наш гост ще бъде д-р Цуракова.


По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Боряна Делийска и д-р Фани Цуракова

За докторската слушалка и за книгата

Колко труден е преразказът по темата от първо лице на две дами, лекари и творци, в ден като 24 май? В студиото гостуваха нефрологът проф. Боряна Делийска и психиатърът д-р Фани Цуракова. Поставихме акценти върху много проблеми и въпроси – някои чисто медицински, други – философски. Говорихме за болестите и болките по тялото и душата, за надеждата..

публикувано на 27.05.25 в 16:34

Еврика! Успешните българи на Панаира на професиите в SOS Детски селища, България

Сдружение "SOS Детски селища България" организира своя пръв Панаир на професиите в с. Дрен. Той е част от проекта "Пътешествие в света на науката и технологиите – от магията на глината до тайните на Космоса". С убеждението, че изграждането на успешни млади хора започва още в ранното детско развитие, продължава в училище, а и след това, над 40 фирми и..

публикувано на 26.05.25 в 17:05
Гледката от горе

Бешбармаг – планината, която изпълнява желания

Планината Бешбармаг е едно от най-красивите и мистериозни места в Азербайджан. Намира се недалеч от Баку и всъщност е не особено импозантна скала, но затова пък обрасла с легенди и истории. Тук се намират останките от древна защитна крепост, построена от сасанидските владетели през 6-7 век сл. Хр. Руините на светилището Хизир Зинде, датиращо от..

публикувано на 26.05.25 в 09:15
проф. Радостина Александрова

Генна мутация променя продължителността на съня при хората

Повечето хора обикновено спят между седем и девет часа всяка нощ. Науката твърди, че някои хора могат да се чувстват добре само с четири часа сън, като са напълно отпочинали и готови за работа. Звучи като суперсила, а за някои щастливци това е генетична реалност. Изследователите отдавна се интересуват от хората, които естествено спят кратко време...

публикувано на 25.05.25 в 12:30
Таня Петрова, Антон Митов, Стоян Стоянов и Милена Кондева

Цифровизация на словото

В деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност – 24 май, събеседниците на Антон Митов говорят за единните стандарти и методология за дигитализиране на музейно, библиотечно и аудио-визуално съдържание. Или накратко – за процеса на преобразуване на информация в цифров (електронен) формат в БНР...

публикувано на 24.05.25 в 16:20