Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Град Елена – възрожденски дух и вековни традиции

Снимка: Община Елена

В деня на Светите равноапостоли Константин и Елена предаването "Нашият ден" пренася своите слушатели в град Елена – място, съхранило възрожденския дух и вековните традиции. Светослав Петров, главен уредник в Музей на Възраждането, разказва за забележителностите, които биха развълнували посетителите на града.

В Елена се намира вграденият в земята храм "Св. Никола", който тази година отбелязва своята 220-годишнина. Петров разказва, че историята на храма датира отще от XVI век, като за това свидетелства псалтир, подарен на църквата в този период. През 1800 година местността е нападната от кърджалийска орда, която опожарява храма, но със средствата на еленските първенци той е издигнат из основи през 1804 г. Църквата е единствена по рода си със своите богати стенописи. Във връзка с годишнината на храм "Св. Никола" служителите в музея инициират поставянето на климатизирани витрини за съхранение на ръкописната и старопечатна литература от XVI-XVII в., която може да бъде видяна в храмовото преддверие. Петров съобщава, че иконите и стенописите в църквата са дигитализирани, като е изготвен и каталог, който може да бъде намерен от посетителите на мястото.

Музейният комплекс в Елена включва първото класно училище "Даскалоливница", основано от Иван Момчилов, Камбуровия хан и къщата-музей "Иларион Макариополски", изброява Петров.

Любопитна е историята на Камбуровия хан. Сградата е построена през първата  половина на XIX век в с. Йовковци от дядо Стоян Кабуров – участник в няколко въстания и в революционния комитет. Селото е потопено в язовира, но хората решават, че ханът има твърде ценна архитектура, която не бива да бъде изгубена. Ето защо сградата е демонтирана, а номерираните части са пренесени и сглобени наново през 1978 г.

В близост до храм "Св. Никола" се намира църквата "Успение Богородично", която до Освобождението е една от най-големите в Северна България. Храмът е издигнат на мястото на параклис със същото име. След като еленчани узнават, че турски гарнизон може да бъде настанен в крепостта Калето, решават да пренесат камъните от крепостта и да построят голяма църква с тях, разказва Петров.

В Елена е родното място на заможната фамилия Михайловски, от която произхождат Иларион Макариополски и неговият брат Никола Михайловски – баща на Стоян Михайловски. В днешната къща-музей "Иларион Макариополски" може да бъде видяна експозиция с портрети на еленски художници, както и екземпляри на църковното изкуство XVII, XVIII и XIX век. Посетителите биха се запознали с битовата уредба на един възрожденски дом, където се е намирало и едно от първите читалища в страната – НЧ "Напредък". Въпросната сграда, по думите на Петров, е най-старата запазена жилищна постройка в града, построена ок. 1710 г. и разширявана на няколко етапа.

Едно от най-високите места в града е Кулата на градския часовник, построена през 1812 година. До ден днешен часовникът отмерва часовете всеки ден. Петров разказва, че през 50-те години е имало опасност от събаряне на конструкцията, но благодарение на еленски майстор каменната структура бива пренаредена и опазена.

Още за забележителностите в град Елена – чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Картина на Иван Томов

"Въображаемият свят" на Иван Томов

Младият илюстратор и режисьор Иван Томов е завършил MetFilm School в Лондон и откри своята първа самостоятелна изложба в родния си град Казанлък със заглавие "Въображаемият свят”. Той споделя, че иска чрез изложбата този свят да не е само негов, а и да стане на всички останали.  Художествената галерия в Казанлък организира безплатни творчески..

публикувано на 09.07.25 в 16:35
Бойко Беленски

"Алюрът на генерал Колев" – нов роман на Бойко Беленски

Излезе първият роман за изтъкнатия кавалерийски командир генерал Иван Колев, който има основен принос за освобождаването на Южна Добруджа по време на Първата световна война.  За него главнокомандващият на Действащата армия (1914 – 1918) генерал Никола Жеков казва:  " Благодарение главно на генерал Колев нашата конница си извоюва и световна..

публикувано на 09.07.25 в 16:05

Отбелязваме 175 години от рождението на Иван Вазов

"Родих се в Сопот на 1850 година. Свърших трикласното училище там; следвах на 1867 година в четвърти клас на  Пловдивската гимназия... Записах стихове – зачиракувах в поезията – от осемнайстата си година. От двайсетгодишната ми възраст се захвана период на моите безконечни скитания из странство, имайки два неотлъчни другаря: бедността и..

публикувано на 09.07.25 в 15:16

90 години Кристо и Жан-Клод – история от бъдещето

Те са тандем, който променя хода на историята на изкуството. Техните проекти се реализират и след смъртта им, като доказателство, че духът е по-силен от материята.  Днес Кристо и Жан-Клод продължават да вълнуват милиони хора по света, които са преживели техните проекти и очакват последния и най-голям досега – Мастаба в Абу Даби. Но какво от тази..

публикувано на 09.07.25 в 15:00

Love is... всичко

Графика, но не съвсем – така Емануела Ковач определя новите си творби, които е подготвила за първата си самостоятелна изложба във Варна. "Кръстих изложбата Love is, защото всичко е любов. Това са фрагменти от моя живот, които обичам. Ще ги представя по един нетрадиционен начин. В процеса на работата си забелязах колко красива изглежда металната..

публикувано на 09.07.25 в 12:18