На 14 и 15 юни фестивалът за съвременно изкуство "Процес-Пространство" ще реализира своето 35-о издание, което отбелязва тържество на постоянството и поглед в бъдещето. Най-старият фестивал за съвременно изкуство в България е основан през 1992 г. от изкуствоведа Димитър Грозданов. Мотото на форума тази година е "3+5=∞/ДОПУСТИМО БЪДЕЩЕ".
Фокусът на това издание е изкуството от Балканите, неговите проблеми, възможности и бъдещо развитие. Мотото залага основна тема на изданието, а именно намирането на общи хоризонти и допирни точки, върху които творци от района на Балканите биха могли да се обединят и да работят заедно, и всеки да представи своята визия за едно възможно бъдеще.
Същевременно темата търси общи проблематики, както и перспективи за развитие и разгръщане на артвъзможности и общи проекти. Концепцията е в събирането на едно място на идеите, творчеството и критиката на хора, работещи и познаващи културната, художествената, социално-психологичната, проблематичната среда на Балканите. "3+5=∞/ДОПУСТИМО БЪДЕЩЕ" се отнася и към различните разбирания за понятието бъдеще и неговите вероятни възможни проекции в съвременното общество, разказани чрез различни художествени похвати, търсения, емоции и процеси през погледа на участниците във фестивала.
Индивидуалните гледни точки и фантазии за бъдещето, отнесени към ежедневните проблеми, вълнения и страсти, както и отделни факти от живота и дефектите в обществото, свързани с промените около нас, биха могли да намерят отражение в творчеството на участниците, работещи в група или индивидуално в рамките на фестивала.
Средата, която създава форумът, е творческа и съзидателна за възможности и представяне на участниците, две изложби, гостуващи галерии, лекторски презентации и филмова програма.
За първи път на фестивала гостува галерия и това е варненската галерия "Ларго", която ще открие фестивала за гости и посетители на 14 юни в Градската художествена галерия - Балчик с изложбата "(Не)възможна цикличност". Участници са Васил Стоев, Атанас Колев, Румен Нечев, Петър Чиновски, Драго Дочев и Розина Макавеева, които представят живопис, графика, скулптура, видеоарт, инсталации и обекти. Изложбата разглежда човешките взаимоотношения, като един безкраен процес във времето, обществените нагласи, влияния и световните катаклизми, издигането на идеи и потъването на други в забвение. Основната характеристика на този процес е именно неговата цикличност и безкрайност.
От 2023 година програмата на форума представя и лекторска и филмова част. През 2024 г. гости са: Надежда Джакова, комисар на Българския павилион във Венеция, румънската аукционна къща Art Mark; Сервет Кочийт. Ще има също представяне на филма "Медалът" на Надя Розева; първо представяне на документалния филм "Отражения в спомени", свързана с историята на сградите и реставрацията на културно-историческото недвижимо наследство; репортажен филм от акция "Тухлата" на Христина Бобокова и Рада Якова.
Гостите и посетителите могат да присъстват свободно на всички дейности от програмата от 14-15 юни 2024 г. в ГХГ – Балчик и ИЦ “Мелницата“, гр. Балчик.
Куратор на форума е изкуствоведът Христина Бобокова, а артистичен директор художничката Рада Якова. Димитрина Кюркчиева ги покани в "Артефир". Чуйте звуковия файл.
Тя е актриса, режисьор, stand up комедиант, рисува, пише поезия, вече има и първа издадена книга. Завършва през 2015 година в класа на доц. Леонард Капон, а през 2023 година завършва и режисура в НАТФИЗ и дебютира в Габровския театър с пиеса на Нийл Саймън. Гост в "Тийн Тайм" е Валерия Минева-Лира, която разказва за пътя от тийнейджърската мечта да..
"Има една приказка, че дяволът е в детайла… Богът е там. Точно там е вдъхновението, златната ръка и огънят на мерака, на това наистина да направиш нещо, да го пипнеш като хората, да видиш съвършенството", смятат Валентин Илиев и Розмари Де Мео, които са открили своето съвършенство в село Старо Стефаново. Тяхната история е една от седемте,..
Тази вечер от 18 ч. художничката Надя Петрова гостува в галерия "Видима" в град Севлиево. Галерията ще приюти специално избрани произведения, които авторката посвещава на своята дългогодишна приятелка и изкуствоведка Ирина Колбасова. Петрова е едно от големите имена в българската съвременна живопис, а предстоящото събитие е първата от серия изложби..
В Държавната опера в Бургас започва III Международен балетен конкурс "Сара-Нора Прима". Галаконцертът на конкурса ще се състои на 12 юли заедно с официалната церемония по награждаването. На 13 юли предстои голям концерт на всички участници от Балетна академия SARA-NORA MASTER. Чуйте повече за конкурса от председателя на журито Сара-Нора..
Малък свят, сътворен целия от пясък отваря врати всяко лято в Морската градина на гр. Бургас. От 2008 година първият по рода си в България Фестивал на пясъчните скулптури посрещна своите първи посетители, като за кратко време стана любимо събитие не само за бургазлии, но и за гости на града през летния сезон. Самият процес на подготовка започва много..
Какво разбрахме и не разбрахме за политическите трусове у нас – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" проф. Евгений Дайнов . Вотът на..
На корицата е рядката пощенска картичка, на която са тримата – Толстой, Чехов и Горки. Те са във фокуса на изследването на проф. Людмил Димитров под..
Българското турне на "Семейно радио" продължава с директно излъчване от село Чеканчево, община Горна Малина. По време на традиционните кулинарни дни, в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg