Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

35-о издание на фестивала за съвременно изкуство "Процес-Пространство" в Балчик

На 14 и 15 юни фестивалът за съвременно изкуство "Процес-Пространство" ще реализира своето 35-о издание, което отбелязва тържество на постоянството и поглед в бъдещето. Най-старият фестивал за съвременно изкуство в България е основан през 1992 г. от изкуствоведа Димитър Грозданов. Мотото на форума тази година е "3+5=∞/ДОПУСТИМО БЪДЕЩЕ"

Фокусът на това издание е изкуството от Балканите, неговите проблеми, възможности и бъдещо развитие. Мотото залага основна тема на изданието, а именно намирането на общи хоризонти и допирни точки, върху които творци от района на Балканите биха могли да се обединят и да работят заедно, и всеки да представи своята визия за едно възможно бъдеще. 

Същевременно темата търси общи проблематики, както и перспективи за развитие и разгръщане на артвъзможности и общи проекти. Концепцията е в събирането на едно място на идеите, творчеството и критиката на хора, работещи и познаващи културната, художествената, социално-психологичната, проблематичната среда на Балканите. "3+5=∞/ДОПУСТИМО БЪДЕЩЕ" се отнася и към различните разбирания за понятието бъдеще и неговите вероятни възможни проекции в съвременното общество, разказани чрез различни художествени похвати, търсения, емоции и процеси през погледа на участниците във фестивала. 

Индивидуалните гледни точки и фантазии за бъдещето, отнесени към ежедневните проблеми, вълнения и страсти, както и отделни факти от живота и дефектите в обществото, свързани с промените около нас, биха могли да намерят отражение в творчеството на участниците, работещи в група или индивидуално в рамките на фестивала. 

изглед към пристанището на град Балчик и ИЦ „Мелницата“

Средата, която създава форумът, е творческа и съзидателна за възможности и представяне на участниците, две изложби, гостуващи галерии, лекторски презентации и филмова програма.

За първи път на фестивала гостува галерия и това е варненската галерия "Ларго", която ще открие фестивала за гости и посетители на 14 юни в Градската художествена галерия - Балчик с изложбата "(Не)възможна цикличност". Участници са Васил Стоев, Атанас Колев, Румен Нечев, Петър Чиновски, Драго Дочев и Розина Макавеева, които представят живопис, графика, скулптура, видеоарт, инсталации и обекти. Изложбата разглежда човешките взаимоотношения, като един безкраен процес във времето, обществените нагласи, влияния и световните катаклизми, издигането на идеи и потъването на други в забвение. Основната характеристика на този процес е именно неговата цикличност и безкрайност.

От 2023 година програмата на форума представя и лекторска и филмова част. През 2024 г. гости са: Надежда Джакова, комисар на Българския павилион във Венеция, румънската аукционна къща Art Mark; Сервет Кочийт. Ще има също представяне на филма "Медалът" на Надя Розева; първо представяне на документалния филм "Отражения в спомени", свързана с историята на сградите и реставрацията на културно-историческото недвижимо наследство; репортажен филм от акция "Тухлата" на Христина Бобокова и Рада Якова.

Гостите и посетителите могат да присъстват свободно на всички дейности от програмата от 14-15 юни 2024 г. в ГХГ – Балчик и ИЦ “Мелницата“, гр. Балчик.

Куратор на форума е изкуствоведът Христина Бобокова, а артистичен директор художничката Рада Якова. Димитрина Кюркчиева ги покани в "Артефир". Чуйте звуковия файл.

Снимки – фестивал "Процес-Пространство"
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Маестро Йордан Камджалов на национално турне с "Mузикална магия"

"Mузикална магия" е програма, посветена на 70-годишнината от създаването на Плевенската филхармония. Ценителите на музиката ще слушат шедьоври от класиката и романтизма под диригентската палка на  маестро Йордан Камджалов.  Турнето ще започне на 1 юли от Плевен, в зала “Катя Попова”, където заедно с Плевенска филхармония ще свири гост-солист..

публикувано на 25.06.24 в 17:07

Българската култура в Айндховен, Нидерландия: Мисия с потенциал

Айндховен е един от най-високотехнологичните градове в Нидерландия, където диаспората на българите се разраства стремително. За Българския културен хъб и българската секция в библиотеката на Айндховен в "Нашият ден" разказват Иван Узунов и Диана Узунова , които ръководят двете интересни инициативи заедно с други доброволци.   "Български..

публикувано на 25.06.24 в 10:13

Антон Угринов с клас по актьорско майсторство в НАТФИЗ

Режисьорът и актьор Антон Угринов за първи път ще бъде художествен ръководител на клас по актьорско майсторство за драматичен театър в НАТФИЗ. "Над 20 години преподавам в НАТФИЗ актьорско за драматичен театър и режисура, но до този момент съм бил асистент, бил съм в класовете на проф. Атанас Атанасов, на проф. Стефан Данаилов. Това ще бъде моят..

публикувано на 25.06.24 в 09:25
Кристин Димитрова

Кристин Димитрова: За "Изборът" и младата поезия

В "Нашият ден" гостува поетесата, писателка и преводачка Кристин Димитрова , върху чийто разказ "Изборът" българските деца писаха на изпита за НВО по БЕЛ. Димитрова е носител на почти всички големи национални литературни награди, автор на романи, разкази, пътеписи и поезия. Нейно дело са блестящите преводи на творби от Джон Дън и Луис Карол, за..

публикувано на 25.06.24 в 09:03
Гео Калев (вляво) и Радослав Чичев

Какво е Цирколюция?

Какво е Цирколюция? Завъртане, игра на думи, игра с топки, а най-вече популяризирането на съвременния цирк. Тазгодишното 13-о издание на фестивала за съвременен цирк Мини арт фест се нарича "Цирколюция".  Това е единствен по рода си фестивал в България за съвременен цирк, спектакли на открито и циркови работилници, включващ професионален форум –..

публикувано на 24.06.24 в 16:15