Темата за защитата на животните в рамките на изминалата предизборна кампания в "Нашият ден" коментира Стефан Димитров от организацията "Невидими животни".
По думите на активиста темата за правата на животните придобива отчетливо място в политическия дискурс у нас. Гражданската инициатива на "Невидими животни" е срещнала подкрепа в лицето на редица политически партии и надеждата е, че скоро ще има положителни законодателни промени, заявява Димитров.
Гостът изброява някои от политическите сили, заявили своята подкрепа по време на предизборната кампания – коалиция "Солидарна България", ПП-ДБ, "Зелено движение". Кандидатите на БСП и ГЕРБ-СДС в европейските парламентарни избори също са изразили готовност да се ангажират с проблема на европейско равнище, допълва Димитров.
Основните акценти в дебата са забраната на клетъчно отглеждане на животни в индустриалното животновъдство, забрана на фермите за норки и лисици и преминаване към наука без експерименти върху животни.
Европейските граждански инициативи са начин за пряко участие в демократичните процеси в ЕС, изтъква Димитров. ЕК е отвърнала положително на инициативите, свързани със защитата на животните, и се очаква в новия мандат на Комисията да бъде прието законодателство в тази област. Димитров изразява надежда, че избраните евродепутати ще отстояват гласа на българските граждани в този процес.
Във връзка с насилието над домашни животни Димитров заявява, че се очакват законова регулация на развъдниците – особено на тези, които произвеждат специфични породи домашни любимци.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
В "Мигранти с таланти" ви срещаме с украинката Жанна Стефанова, която любовта довежда от Кишинев в морската ни столица – Варна, преди 39 години. Тук тя се омъжва и ражда двете си вече пораснали деца, като намира не само свой втори дом, но и своето призвание – да помага на децата от Украйна в тяхната по-добра интеграция, образование, езикова и обща..
Днес, 16 май, в град Русе ще се проведе Националната студентска олимпиада по математика. Това е състезание, което се организира ежегодно от 1974 г. насам от висшите училища в България . През настоящата година домакин на олимпиадата е Русенският университет "Ангел Кънчев". Повече за събитието разказа доц. д-р Илиана Раева...
Ежегодният карнавал в Габрово 2025 тази година е под мотото "Да разлаем кучетата" . Карнавалът на хумора и сатирата в града, известен още като "Петото годишно време" , има повече от вековна история, започнала през XIX век с празника "Олелийня" . От 16 до 18 май Габрово ще бъде сцена на творчески вихър, пъстър хумор, музикални взривове и..
Мая и Лия Петкови отглеждат билки, маточина и роза, които преработват в собствена дестилерия и влагат в разнообразие от натурални козметични продукти. В с. Орешак, в непосредствена близост до Троянския манастир майката и дъщерята Мая и Лия предлагат чайове, работилници за парфюми и продуктите си, за да възстановяват връзката между хората и..
Форумът "Старите сортове – наследство и бъдеще", който ще се проведе в Аграрния университет – Пловдив, ще разгледа международния опит и политиките за запазването на агробиоразнообразието у нас. Организатори са сдружение "Агролинк", "Хранкооп" и Аграрният университет в Пловдив – домакин на събитието. Светла Николова от сдружение..
Медицинските сестри и акушерките настояват за по-високи възнаграждения и по-добри условия на труд. Ще бъдат ли изпълнени исканията – интервю в Lege Artis..
В рамките на Европейската седмица на общественото здраве тази година, темата за "Здравословно стареене срещу мултиморбидности в цифровия свят" беше във..
Един от най-интересните съвременни млади поети Никола Петров снощи имаше премиера на новата си стихосбирка „Ето го разкаяния победител“. Тя се състоя в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg