Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Прайдът и предразсъдъците

Леа Вайсова: По отношение на правата си ЛГБТ общността има да извърви още много стъпки в своята политическа битка

Снимка: София Прайд

Крайнодесните убеждения в политическия живот у нас и в Европа са във възход. За вътрешните противоречия на едно общество в неумелата му битка срещу предразсъдъците, страха и изблиците на омраза, които всеки Прайд предизвиква – разговор в "Нашият ден" със социолога Леа Вайсова.

По думите на Вайсова в сферата на личното си общуване българите са станали по-отворени и толерантни към хората с различна сексуална ориентация и идентичност. Тази теза подкрепя проучване на социологическата агенция "Алфа Рисърч", според което 46% от запитаните българи смятат, че ЛГБТ хората са като всички останали. Вайсова подчертава, че това е един висок процент на позитивна нагласа въпреки общата атмосфера на отхвърляне, налагана целенасочено от някои политически партии.

Проучването сочи още, че според българите хората с изявена различна сексуална ориентация биха станали обект на подигравки и враждебност в училищната, професионалната и семейната си среда.

По отношение на правата си ЛГБТ общността има да извърви още много стъпки в своята политическа битка, заявява Вайсова. Целта на Прайда е да даде гласност на аспектите, в които ЛГБТ хората са ощетени. Миналата година са постигнати изменения в Наказателния кодекс. Действия предприети от омраза към различна сексуална ориентация вече могат да бъдат адресирани юридически. По отношение на фактическото съжителство и гей браковете все още няма позитивно движение в България, изтъква Вайсова.

Според социолога големият проблем у нас е липсата на политически ангажимент по отношение на ЛГБТ каузата. Усилията на гражданския сектор имат нужда от подкрепата на парламентарно представените политически сили.

Крайната десница бележи възход в Западна Европа. В старите европейски демократични държави мнение се опитват да наложат партии, които са негативно настроени както към правата на жените, така и към правата на ЛГБТ общността. Обикновено тези партии изразяват доста проблематични идеи по отношение на мигрантите и "зеления преход". Изненадващо е, че крайнодесните идеи биват припознати и подкрепени от поколението Z. 

"Мисля, че трябва много внимателно да изследваме причините за това явление. Няма съмнение, че сериозното представителство на крайната десница в ЕП ще рикошира и в България", заявява Вайсова.  

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39

Природни и хуманитарни науки: Конференция за общото в различното

На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..

публикувано на 27.11.24 в 11:24

Бъдещето на българското вино: Национална конференция за послания и развитие

"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..

обновено на 27.11.24 в 10:55