Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Трансчовекът в България – документален поглед

Антоний Христов и водещата на предаването "Нашият ден" Люба Константинова.
Снимка: БНР

В рубриката "Темите на деня" на предаването "Нашият ден" бяха обсъдени част от проблемите, пред които са изправени ЛГБТИ хората в България в седмицата на Прайд-2024. Гост в предаването е режисьорът Антоний Христов, един от малкото открити транс хора в България, който разказа за своя бъдещ проект за документален филм.

Антоний Христов сподели своите мисли в "Нашият ден": "Обичам да казвам и да напомням на хората, че това да си транс не би следвало да бъде доминантата на самоличността на някой човек и не позволявам да бъде доминантата на моята самоличност. Реално съм тук, за да говорим на тези теми, защото има защо да се говори на тези теми специално в България, но не е нещо, което е най-важно за мен." Христов акцентира върху важността на темата, но също така подчерта, че тя не трябва да определя изцяло самоличността на човек.

В своя бъдещ документален филм Христов проследява живота на трима представители на трансобщността в България, включвайки и историите на техните родители. Той разказва за трудностите, през които преминават тези семейства и как това му помага да разбере повече за собственото си семейство: "Филмът обхваща животите на трима транс хора в България. Следвам техния живот и начина, по който се справят с живота си без да сменят своите документи. Виждайки от гледна точка на наблюдател трудностите, през които минават родителите, разбирам все повече през какви трудности са минали моите родители", казва той.

Той успява да смени документите си преди решението от миналата година ВКС, което постанови, че „българската конституция е базирана върху разбиранията за бинарността на пола и твърди, че би било против обществения интерес да позволи на транс хората да сменят своите документи.“ Това решение е тълкувателно и окончателно, което създава значителни затруднения за транс хората в България. Антоний Христов сподели своето мнение относно решението: "Щастливец съм, че започнах транзицията си достатъчно отдавна, за да мога да си сменя документите преди решението на Висшия касационен съд от миналата година."

Христов подчерта, че невъзможността на един транс човек да има документи, които отговарят на неговата самоличност, създава много неудобни ситуации и проблеми: "Когато излезе филмът, зрителите ще могат да видят от първо лице, че всъщност не е против обществения интерес, защото невъзможността на един транс човек да представи лична карта, която отговаря на самоличността на този човек, създава много неудобни ситуации, проблеми и незнание на служители на различни държавни позиции как да оперират, дори в банки." Той разказа за един от персонажите в своя филм, който посещава само един и същи клон на банка, защото служителите там вече го познават и това му спестява неудобства.

Разговорът с Антоний Христов в предаването "Нашият ден" показа колко важни са темите, свързани с ЛГБТИ правата в България, особено в контекста на Прайд 2024. Документалният филм на Христов ще предложи дълбок поглед върху предизвикателствата и борбата на транс хората в България, разкривайки реалните истории зад статистиките и правните решения.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как "Дивата София" ни учи да забелязваме природата в града

Д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет сподели в ефира на "Нашият ден" вдъхновяващи мисли за градското биоразнообразие и инициативата "Дивата София". Основната цел на този проект е да разкрие на широката публика богатството на дивата природа, която съществува дори в рамките на големия град. Според д-р Грозданов много..

обновено на 03.12.24 в 13:14

Как общините могат да създават енергийни общности: ново обучение

В предаването "Време за наука" Христо Панчев, координатор на инициативата за "зелено възстановяване" в "Грийнпийс" за Централна и Източна Европа, разказва за новия проект на организацията – специализирания курс "Енергийно еспресо". "Енергийно еспресо" е безплатен онлайн курс, насочен към общински специалисти, ангажирани в сферата на градското..

обновено на 03.12.24 в 12:33

Жени и деца бежанци – пътят към успешната интеграция

В рамките на рубриката "Темата на деня" в ефира на "Нашият ден" се проведе задълбочен разговор за интеграцията на жените и децата бежанци от Украйна. Участие взеха Бистра Иванова, председател на "Мулти култи колектив", украинската поетеса Ана Багряна и Виктория Петрова, мениджър програми и оценка на проекти към "Българския фонд на жените"...

обновено на 03.12.24 в 10:22

Персонализирано здравословно хранене: Как работи платформата NutriWell?

В рубриката "Епизоди от живота" обсъдихме как иновативните технологии могат да подкрепят здравословния начин на живот. Владислав Живков, управител на "Инова Ливинг", представи проекта NutriWell – платформа, разработена с помощта на изкуствен интелект , която има за цел да подпомага здравословното хранене и социалното включване. "NutriWell е..

публикувано на 03.12.24 в 09:00

Запомнете: мендокусай!

В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" най-кратка и ясна е рубриката "Кратко и ясно".  Този път в нея насочваме вниманието си към далечна Япония – древна страна, населена с японци, които умеят кратко и ясно да назоват неща, процеси и явления, които ние няма и да се сетим да назовем.  Японците например имат термина..

публикувано на 02.12.24 в 18:10