Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фестивалът "На зелено": Събитие с мисия за опазване на зелените пространства

| обновено на 21.06.24 в 10:53

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" обсъждаме очакванията от фестивала "На зелено", който ще се проведе в парк "Бедечка", Стара Загора. Алтернативният фестивал с кауза се завръща благодарение на доброволните усилия на старозагорци и помощта на Община Стара Загора. Фестивалът цели да насърчи развитието на града и да съхрани Стара Загора като зелена столица. Събитието ще продължи два дни и три вечери на различни локации, като ще предложи много музика и артистичност в парк "Бедечка".

Разговаряме с Недко Боянов, организатор и съпредседател на творческия колектив "На улицата". Ето какво сподели той в ефира на "Нашият ден":

"Причината да организираме фестивала е само една. За нас парк "Бедечка" е в опасност. Виждаме, че този парк се застроява всяка година все повече и искаме да покажем, че това е парк. Не случайно в най-южната част на този парк организираме фестивал, защото за нас това е една мислена граница, от която започва парк 'Беличка'."

Програмата на фестивала е изключително наситена. Първата вечер, от 18:00 часа, ще бъде посветена на музикална програма, включваща няколко старозагорски банди като "Джанкобрат", както и рапърът Ендо, който също е от Стара Загора. Следващият ден ще започне с работилници за деца и възрастни, последвани от вечерна музикална програма и споделени моменти на "тайната поляна", която отново ще бъде осветена. В неделя сутринта ще започнат спортни събития, включващи пет километрово бягане в парк "Бедечка" и 20 км колоездене около пирамидите на Стара Загора. Денят ще завърши с още работилници.

Една от целите на творческия колектив е да създаде мрежа от места, които са обозначени с целта на опазване и развитие на зелените пространства. Едно от тези места е улица "Сава Силов".

"Градската среда зависи от две неща – от хората и от общината. Тези две сили трябва да работят заедно, за да настъпи дадена трансформация. Радвам се, че общината съдейства за този тип трансформации, колкото и да е обвързващо чисто документално. Идеята на творческия ни колектив е да изкараме изкуството извън затвореното пространство и да го нанесем на улицата, за да го видят всички граждани", споделя Боянов.

Историите на града се създават, когато хората се обединяват за промяна. "Най-простият пример е, когато се обединиха над 15 граждани и направиха дарения, за да трансформираме устоите на река Бедечка. Това е нещо, с което се гордея в момента много. Допълнително се организираха около шест бизнеса, за да ни помогнат да го направим това нещо. За мен най-важното беше беше, че дойдоха 20 доброволеца от цяла Европа да ни съдействат."

Фестивалът "На зелено" е ярък пример за силата на колективните усилия и общата визия за бъдещето на Стара Загора като зелена и устойчива столица.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12