Ден преди посрещането на изгрева с July morning на Uriah Heep от много българи, си припомняме друг хит на групата – Easy livin’ – "Да живееш лесно". Всъщност стремежът към по лек и пълен с повече удобства живот е движил човешката цивилизация, откакто съществува човечеството. Техническите придобивки обаче и разцветът на консуматорското общество поставят нови предизвикателства пред съвременния човек, свързани с усещането на депресии и липса на цел, с тревожност и чувство на самота.
И лесният живот става "лесен", а всъщност кошмарен, защото все по-големи части от човечеството изпадат в различни зависимости. Само в България тази цифра според статистиките е към 350 000 души, без да е сигурно, че не са повече.
В разговора участват Павел Павлов, създател и ръководител на терапевтичен център за справяне със зависимости, който съвсем наскоро заяви пред медиите, че човечеството губи войната с различните злоупотреби, Светлана Йорданова, бивш зам.-министър на здравеопазването, социологът Мира Радева и писателят Деян Енев.
Според Павел Павлов увеличаването на броя на зависимите е сързано с разрушаването на предишните трудови и семейни стереотипи, които не са заменени с нови. Той смята, че съвременният човек твърде рязко се оказва в нова ситуация, а е устроен по старому – тоест, днес често не знае какво да прави с времето си.
Светлана Йорданова търси причината на зависимостите в желанието за психически комфорт на младия човек, но в погрешния начин на реализацията му, разбиран единствено като материални достижения и успех в кариерата.
Мира Радева разказва примери от социологическата и туристическата си практика, като споделя, че чувството за удовлетвореност и щастието не са непременно функция на материалното и битовото.
Писателят Деян Енев говори за нуждата от сериозно духовно усилие при постигане на добър баланс в индивидуалния човешки живот, и отрежда на вярата и религията основно място в това.
Снимка – ЕПА/БГНЕС
Затлъстяване, заседнал начин на живот, вредни хранителни навици, злоупотреба с алкохол и вещества – как бургаското средно училище "Константин Петканов" адресира тези проблеми сред младите и какво представлява конкурсът "Посланици на здравето" , инициатива на Министерството на здравеопазването, ще научим от директора на училището Ивайло Марков. С..
Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) е увеличила с повече от два пъти своята подкрепа за България през изминалата 2024 година, като финансов стимул са получили 20 български проекта. Неотдавна президентът на ЕБВР Одил Рено-Басо бе на посещение в България, в рамките на което проведе среща с президента Румен Радев, с министъра..
Генчо Банев е преподавател по български език, литература и култура в лектората по българистика в департамента по руска филология и славистика на Атинския университет. Заедно със своите студенти Спиридула Пампулопулу, Мария Гавриду, Константина Ксиарху и Константинос Варваресус гостът разказва за изследователския проект, посветен на живота и..
Две изложби се откриват днес в Градската художествена галерия "Борис Георгиев" във Варна – "В огледалото на Рембранд" и арт инсталацията "Васил Стоилов – архитектурни мотиви". Повече за тях ще чуем сега от редактора Ани Маринова. Слушайте!
Сдружението "Тук-там" вече 10 години подкрепя българските студенти, които искат да получат магистърска степен в чужбина и да приложат наученото в България. В "Нашият ден" Мила Топалова , член на УС на сдружението, мениджър "Образователни инициативи", представя възможностите за получаване на стипендия по програмата "Иди, учи и се върни" ...
На 7 април – Деня на здравния работник, отбелязваме значимостта на хората, които се грижат за здравето ни не само в болничните зали, но и чрез словото...
"Ганьограф" е авторско работно наименование на кратките визуално-словесни творби в социалните мрежи, описващи "класическия българин" или "класѝка", нещо..
Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg