Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Първите професионални училища в България

Русенският Образцов чифлик, днес Професионална гимназия по селско стопанство "Ангел Кънчев"

С указ № 374 от 13 декември 1879 г. на княз Александър I Батенберг, само година след Освобождението, започва историята на първото професионално училище в свободна България. Тя продължава и днес в Професионалната гимназия по селско стопанство "Ангел Кънчев". Само по себе си такова дълголетие е забележително, още повече, че училището оцелява във времена на политически катаклизми и обрати в стопанския живот на държавата, за да стигне до изпитанията на двадесет и първото столетие.

Предисторията на земеделското училище в квартал "Образцов чифлик" край Русе започва още преди Освобождението в тогавашния Дунавски вилает на Османската империя, управляван от реформаторски настроения управител Мидхат паша, който решава да създаде нумуне чифлик, т.е. образцов чифлик по западен модел, подобно на фермите школи във Франция.


Още в първата година от живота на свободното Княжество България, убедени, че земеделието е гръбнакът на стопанството и просперитета на младата държава, правителството и монархът прегръщат идеята за образоване на бъдещите земеделци  според постиженията на съвременната наука и практика. (Почти по същото време земеделско училище се открива и в Садово, Източна Румелия, останала според злощастния Берлински договор османска провинция). Така през 1879 г. близо до Русчук в някогашния образцов чифлик е открито първото низше практическо земеделско училище.През 1883 г. със закон то става Държавно практическо мъжко училище с тригодишен срок на обучение.


За близо век и половина история училището претърпява различни преобразувания и с малки прекъсвания продължава да обучава бъдещи земеделски стопани. Не липсват драми, неразбиране, преминаване през национални трагедии като Първата световна война, когато учебните занятия прекъсват, а учениците и учителите отиват на фронта или след военния преврат от 19 май 1934 г., когато училището е закрито за две години, а после отново е открито. През 1952 г. "Образцов чифлик" става Селскостопански техникум, а от 2003 г. е професионална гимназия.

Днес, както много професионални училища в страната, особено тези, които подготвят за традиционни базови специалности, Професионалната гимназия по селско стопанство "Ангел Кънчев" е изправена пред много сериозен проблем – при изобщо намаления брой деца все по-малко са тези, които се ориентират към специалности, свързани със селското стопанство, въпреки добрата реализация, която осигуряват. Екипът на гимназията търси начини да се справи чрез откриване на нови специалности, дуално обучение в сътрудничество с водещи фирми, практики в чужбина, извънкласни занимания.


В епизода участват доц. Илиана Петкова от Факултета по педагогика на Софийския университет, ръководителка на проекта "Столетниците или най-старите професионални училища в България – минало, настояще и бъдеще", д-р Петър Добрев, гл. ас. в Историческия факултет на Софийския университет, Милена Досева, директорка на гимназията, учителите Магдалена Димитрова, Калоян Тодоров и Станица Илиева, бившите възпитаници на гимназията – Даниела Гавазова, д-р Георги Гавазов, управител на ветеринарна клиника и Тодор Тодоров, ветеринарен техник.

Снимки: Венета Гаврилова
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Обичат ли учениците училището?

Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език.  Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..

публикувано на 21.11.24 в 16:30

18.XI.1989: Първа глътка свобода

На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..

публикувано на 21.11.24 в 12:25
Д-р Наталия Темелкова

Сладостта понякога горчи...

Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..

публикувано на 18.11.24 в 16:35
Крикор Асланян до паметника на Винсент Ван Гог

В музеите на Сезан и Ван Гог в Екс ан Прованс

Поемаме към Екс ан Прованс с пътешественика Крикор Асланян. Той вече е в Монреал, където живее, но преди да отлети го поканих в студиото, за да разкаже за две емблематични места, свързани с Пол Сезан и Винсент Ван Гог. С него се запознахме покрай книгата му "Един софийски малчуган разказва", но се оказа, че е посетил 35 държави и освен в Канада е..

публикувано на 18.11.24 в 12:10
Красимир Стоев

Красимир Стоев: Очаква ни мека зима с повече валежи

"Всеки харесва различно време, включително и ние, синоптиците. Ето сега в това антициклонално, барично поле, което определя времето през последните дни, мога да кажа, че времето е скучно, защото и тези пет изречения, които представляват прогнозата за времето, тя, общо взето, е една и съща. Аз от малък и като синоптик вече, харесвам..

публикувано на 16.11.24 в 11:30