Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Честваме 187 години от рождението на Васил Левски

Снимка: Национален музей "Васил Левски"

Отбелязваме 187 години от рождението на Васил Левски. За паметта, думите и делата на Апостола, както и за новите архивни доказателства, относно живота и делото му – разговор в "Нашият ден" с историка Виктор Комбов.

Последните години от живота на Апостола са най-интересни за изследователите на Българското възраждане поради факта, че има много запазени документи от периода, заявява Комбов. Тогава Вътрешната революционна организация е създадена, а османската полиция успява да внедри свои агенти сред комитетските дейци. Поради това много информация за дейността на българското освободително движение е документирана и съхранена.

Изключително ценни находки, свързани с Васил Левски, има в османския архив в Истанбул. През 2018 година българските изследователи получават информация, че там се намира оригиналът на така наречената "овална снимка", с помощта на която османските власти са издирвали Левски. Комбов лично заминава за Истанбул и се уверява, че снимката наистина се пази там в набор от 15 документа – своеобразното полицейско на Васил Левски, съдържащо информация за неговата дейност срещу Османската империя.

От този ключов момент нататък започват да се откриват нови документи, запълващи някои неизвестни в историческия разказ за освободителното движение. Намерен е сръбският паспорт на Ангел Кънчев, помощник на Левски в основаването на революционната мрежа. Документът е взет от граничната полиция при претърсването на тялото на самоубилия се Кънчев, чийто план да се прехвърли при българската емиграция в Румъния бива осуетен.

Два открити документа доказват, че Димитър Общи прави опит за самоубийство, след провала на Арабаконашкия обир. Това означава, че преди да издаде всичко, което знае за революционната организация, Димитър Общи е имал намерение да изпълни своя дълг до край.

Две телеграми от 13 и 14 декември на 1882 година, разменени между Дунавския вилает и Великото везирство, разкриват куриозен случай, в който османските власти са били сигурни, че са заловили Левски, но се оказва, че арестуваният е турчин на име Осман.

На 28 декември е изпратена официалната телеграма, с която е обявено истинското залавяне на Васил Левски. Това е първият автентичен документ за момента за ареста, от който става ясно, че Левски е издирван в продължение на 7-8 месеца. Интересен въпрос, който вълнува Комбов, е кога и кой осигурява на властите снимката на Левски – отговорът е ключът към предателството, смята историкът.

Компов споделя онези думи на Апостола, които, според него, най-ясно разкриват светлата му и достойна личност. В писмо до Ловешкия комитет, изпратено, след като вече има арестувани и предателството, е факт, Левски пише: "Пък вие занапред дързост! Запрените запрени, а другите трябва да мислят, че са полагали клетва". Малко след това по най-дръзкия начин Левски лично отива в Ловеч, за да спаси архива на комитета, който би бил опасно оръжие в ръцете на властите.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Разтърсващата "Операция САБЯ" на "Златна роза" 2024

Сръбско-българският сериал "Операция САБЯ", който имаше световна премиера на CanneSeries 2024 и получи наградата за най-добър актьорски състав, се срещна за първи път с българската публика на 42-рия Фестивал на българския игрален филм "Златна роза" във Варна. Историята, която се очаква догодина да тръгне в ефира на bTV, следва вече утвърдения..

публикувано на 26.09.24 в 17:25

Юлиян Табаков представя изложбата "Виждам те"

Проектът на известният художник и сценограф Юлиян Табаков "Виждам те" вече имаше представяне под различни форми в Стокхолм, Русе, София – в галерия "+359", "Водна кула", а от днес и в галерия "Средец". Предстои експониране на изложбата на открито в Градската градина в София, както и във Варна. В момента е под печат книга със същото заглавие...

публикувано на 26.09.24 в 16:40
Дагмар Лойполд

Дагмар Лойполд в София

Нова поредица от литературни срещи, посветени на немскоезичната литература у нас, започва Гьоте-институт, София. Първата от тях е с Дагмар Лойполд и романа ѝ "За разлика от слоновете".  Ето какво пише Лерке фон Залфелд във "Франкфуртер Алгемайне Цайтунг" за книгата:  " Голямо изкуство е да направиш роман от почти нищо, роман, който съумява от..

публикувано на 26.09.24 в 16:10

Самотните цветя на Радоил Серафимов

Галерия "Ракурси" откри своя нов сезон със самостоятелна изложба на художника Радоил Серафимов – един утвърден вече автор на нашата художествена сцена, и както го определят – "артист с особено пристрастие към природата".  Колекцията се нарича "Самотни цветя", но заглавието в някаква степен е подвеждащо, защото става за дума сливане на фантазия и..

публикувано на 26.09.24 в 15:25

Има ли достатъчно място за българските изпълнителски изкуства?

Този петък (27 септември) следобед в РЦСИ "Топлоцентрала" ще се проведе първата от серия дискусии, посветени на Пространствата за изпълнителски изкуства . Организира я самият регионален център, чийто екип напълно осъзнава, че българската независима сцена има нужда от много повече инфраструктура, отколкото "Топлоцентрала" сама може да предложи...

публикувано на 26.09.24 в 14:58