Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да изпратиш писмо до непознат

Снимка: Pixabay

Всички, които се занимават професионално или като доброволци с хора в нужда, се натъкват на един неизменен факт – че наред с конкретните материални  потребности,  почти наравно с тях, а понякога и в по-голяма степен, изпъква необходимостта на човека да бъде познат, признат и обикнат. Забелязала го е и Катя Кутянова, доброволец и организатор на много социално ориентирани кампании. Катя разказва в "Нашият ден" за една своя интересна инициатива, която не само се вслушва в по-фините и лесни за пропускане човешки потребности, но и еднакво облагодетелства подател и получател.

Инициативата, която Катя стартира, е простичка, но терапевтична и се изразява в писане на писма до непознати хора.

Материалните неща, от които имаме нужда, са много важни, но да обърнеш внимание на някого, да го дариш с частица от себе си е безценно, вярва Катя.

Първоначално доброволката се свързва със социална организация, на която има доверие и чиято дейност е да раздава храна на семейства в Северозападна България. Получава адресите и достатъчно информация за живота на тези хора, след което събира пишещи доброволци. Много от приятелите на Катя се вдъхновяват от идеята да се свържат с тези самотни хора, както и да споделят своите мечти, вълнения, мисли. Броят на доброволците се оказва много голям, затова Катя се свързва и с друга организация и намира още десетки получатели.

Към момента пишещите са предали писмата и те са стигнали до своите получатели. Тепърва ще стане ясно дали получателите ще искат да отговорят, но не това е целта на инициативата, изтъква Катя. Идеята на доброволците е да предизвикат хубави чувства и мисли.

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анелия Торошанова и д-р Орлин Колев

За конституционните реформи и предизвиканата от тях криза

За конституционните реформи и предизвиканата от тях криза в "Нашият ден" разговаряме с д-р Орлин Колев , експерт по конституционно право и преподавател в ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски". В последно време българското общество стана свидетел на редица спорни моменти, свързани със съставянето на служебно правителство. По думите на д-р Колев..

публикувано на 02.09.24 в 09:42
Изцелението на бесноватия

За фалшивата вяра и за суеверията в Църквата

Излекуването на бесноватия момък от евангелското че­тиво за днешната 10-а неделя след Петдесетница става по молба на баща му. Чудното излекуване на бесноватото момче прави силно впечатление на всички присъстващи. Христовите ученици, помолени от бащата да помогнат на сина му, не успяват да го сторят. На въпроса им: "Защо не можахме ние да го..

публикувано на 01.09.24 в 09:15
Росица Банова

Избрано: Росица Банова – китайски ученици, български корени и световни успехи

През месец август, предаването "Нашият ден" предоставя възможност на своите слушатели да си припомнят някои от най-запомнящите се интервюта, излъчени през годината. Сред тях се отличава разговорът със световноизвестната пианистка Росица Банова. В това специално интервю, Банова разкрива детайли от своята житейска и професионална история, представяйки..

публикувано на 30.08.24 в 12:04

Миграция на душата: Защо Ейми Ан Сабела избра живота в България пред този в САЩ?

В рубриката "Мигранти с таланти" днес ви разказваме историята на Ейми Ан Сабела  – американка от Ню Йорк, която мечтае да стане българска баба. Родена и израснала в Ню Йорк, Ейми Ан Сабела прекарва голяма част от живота си там, но събитията на 11-и септември я принуждават да преосмисли приоритетите си в живота. "Разбрах, че животът може да се промени..

обновено на 30.08.24 в 11:45

Светлозар Желев: "Аполония" е светлина, тя е фар в тъмнината

През 2024 година се отбелязват 40 години от началото на празниците на изкуствата "Аполония", които за първи път се състояха през 1984 година в живописния град Созопол. Фестивалът, създаден с цел да покаже постиженията на българските творци и да подкрепи новите идеи и експериментални проекти в различни изкуства, се е утвърдил като значимо културно..

публикувано на 30.08.24 в 09:02