В деня след като страната ни чества 187-ата годишнина от рождението на Васил Левски, в "Нашият ден" разговаряме за това как се възпитават младите хора в любов към България и в следване на заветите на Апостола.
Мариана Манчева, дългогодишен директор на Средно училище "Васил Левски", Карлово споделя, че всеки ден в родния град на Апостола започва със спомена за него. Според нея важен е начинът, по който се предава споменът за Васил Левски на младите хора, защото те имат нужда от герои, в които да вярват и които да следват.
"Всяко нещо се възпитава с много любов с много вяра. Ако ти вярваш в това дело, го предаваш и на младите хора.", отбелязва Манчева.
Патриотизмът е чувство, което се формира още от най-ранните детски години. То идва от семейството, а след това се продължава в училището и се изгражда последователно и целенасочено, вярва Манчева.
Директорът на СУ "Васил Левски" във възрожденския град, споделя, че децата на Карлово са различни, защото патриотичният дух е възпитаван от родителите на всяко дете в града.
"Много важно е да се осмисли човешката същност на Апостола. Не, той не е само герой. Не само да го героизираме, а да покажем неговата човешка същност, неговата изключителност като човек – с всичките му слабости, но в същото време и с великата сила, която носи в себе си, с прозрението за бъдещето. И с безкрайната любов към страната ни."
Манчева говори за инициативите, които училището провежда, за да запознава учениците със същността на Васил Левски и отбелязва, че няма ден и час, в който трябва да се говори за Дякона, а трябва да се използва всяка възможност, всяка минута.
Директорката разкрива повече за подходите, които използват към учениците в съвременния свят. Говори и за ролята на образованието, родителите и за отношението към учителите днес.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Преподавателката по български език и литература в Университета в Гент д-р Миглена Дикова-Миланова и нейните студенти, които изучават български език, са гости на “Артефир” в рамките на образователна инициатива на белгийския университет , насочена към разпространяване на академични знания. В програмата им са включени също срещи в..
Тази седмица първото професионално училище в страната ни чества своя 140-и юбилей. Това е Професионалната държавна търговска гимназия "Димитър Хадживасилев" в град Свищов, в която и до днес е жив дарителският дух и визията за бъдеще, завещани от неговия патрон. Построено по проект на австрийския архитект Паул Бранк, училището изправя снага..
На 30 януари 2025 г. отбелязахме 150 години от рождението на изтъкнатия финансист, политик и държавник Атанас Буров. По този повод, традиционно фондация "Атанас Буров" организира официална церемония по връчването на престижните годишни призове "Буров" за банково, финансово и индустриално управление. Събитието се проведе в Гранд Хотел "София", в..
2024 г. донесе значителни промени в пазара на недвижими имоти в България. Според доц. Мирослав Владимиров, икономист и член на борда на директорите на ЕРА България, годината беше различна от предходните, като се наблюдаваха важни тенденции, които определят бъдещето на сектора. "2024 г. беше малко особена по отношение на това, което се случи на..
Българите сe разделят приблизително на две половини: едните не знаят какво точно е това, а другите са негативно настроени, показа скорошно изследване на "Тренд" на тема "Какво представлява изкуственият интелект?" Изкуственият интелект или ИИ не е в бъдещето, той е навсякъде около нас. ИИ е общо понятие, обхващащо набор от технологии, които..
В епизод 575 "Трамвай по желание" прави дълбок поклон пред една от най-значимите фигури на българската популярна музика. Легендата за краля на..
Античният керамичен център край Павликени е едно от значимите археологически открития в България. Историята на неговото разкриване започва през 1971..
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg