В ефира на предаването Lege Artis д-р Цветеслава Гълъбова обясни, че по статистика в топлите дни и месеци се наблюдава обостряне на психозите и отключване на нови психози. Докато депресиите не са толкова чести, маниите и обострянията на шизофренните психози са разпространени. "Науката все още няма обяснение защо това е така", казва тя.
Според д-р Гълъбова има целогодишен ръст на психозите в резултат на употреба на наркотици. Тя отбелязва, че ситуацията е много сериозна, но държавата не предприема никакви мерки по въпроса. Употребата на райски газ също не получава необходимото внимание и решение. Сред причините за широката употреба на наркотици, тя посочва лесния достъп, липсата на контрол, некритичното отношение на някои възрастни, домашното възпитание, разпадането на българското семейство като институция, невротизмът на съвременния човек и неговото желание за постоянно удоволствие и забавление. Социалните мрежи според нея също играят голяма роля в желанието за постоянно преживяване.
Д-р Гълъбова също така посочва, че в България има много малко психиатри, като регистрираните са под 500, а работещите са още по-малко. Посочва, че в страната не са създадени специализирани държавни центрове за лечение на зависимости и те се лекуват в психиатричните клиники за психози. Тя откровено заявява, че в последните 30 години за психиатричната помощ в България не е направено нищо значимо. За този период е изградена само една държавна психиатрична болница в Пазараджик, а предстои да се изгради и тази в София.
"В Плана за въстановяване е залегнало това, бях част от екипа, който изготови Националната стратегия за психично здраве, бяхме заложили 500 млн. Първо, стратегията отлежава две години по чекмеджета, беше одобрена с намаляване на парите до 35 млн. Когато е изготвян този план, не е мислено, че държавата няма да участва, но държавата продължава да мисли да не участва“, посочва тя.
Чуйте разговора в зувковия файл.За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
На 22 ноември в зала 1 на НДК в рамките на 38-ото издание на Киномания ще се състои българската премиера на "Берлингуер. Голямата амбиция " . Филмът..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg