Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Уелнес индустрията под микроскоп: Какво наистина укрепва имунитета ни?

| обновено на 06.08.24 в 12:22

На днешния 6 август говорим за митовете около имуностимулантите в ефира на предаването "Време за наука". Има ли начини чрез различни хранителни добавки да засилим имунитета си, или е най-добре да не пречим на тялото си да ни пази от самите нас? Кои от носещите стълбове на могъщата уелнес индустрия лежат върху научни основи и кои върху митове и празни, затова пък скъпи, обещания? За всичко това питаме имуноложката д-р Шийна Круйкшанк. В предаването се включва и Петко Желязов, който ни помага с превода.

Д-р Круйкшанк е преподавателка по имунология в Университета в Манчестър и комуникатор на науката с редица награди. Нейните научни интереси са насочени към това как имунната система разграничава заплахата от инфекции или увреждащи агенти като замърсяване от полезни неща като нашия микробиом. Довечера тя ще изнесе популярна лекция по темата по покана на платформата за наука и култура Рацио.

И така, питаме д-р Круйкшанк, има ли лесен начин да различаваме истината от заблудата в необятния свят на съвременната уелнес индустрия, която ни предлага стотици, даже хиляди начини да укрепим имунната си система и здравето си срещу покупка на един или друг "вълшебен“ еликсир?

Според д-р Круйкшанк, повечето изследвания в областта на имуностимулантите се базират на справочници и мнения, което затруднява установяването на научно обосновани факти. Тя посочва, че има някои важни изключения, като например необходимостта от витамин D през зимата, когато слънчевата светлина е недостатъчна. Освен това, някои вегани могат да имат нужда от добавки с витамин B12, който липсва в тяхната диета. Въпреки тези изключения, тя подчертава, че разнообразната и балансирана диета обикновено е достатъчна за поддържане на добро здраве и силен имунитет.

Д-р Круйкшанк отбелязва, че основният проблем е, че често не се храним правилно. Консумираме много мазни и бързи храни, живеем в стресово всекидневие и прекарваме много време, седейки на бюро. Тези фактори влияят негативно на нашето здраве и имунна система. Вместо да търсим магически решения, е по-добре да се фокусираме върху здравословния начин на живот, включващ правилно хранене, редовна физическа активност и управление на стреса.

Immune Boosting – fact or fiction? ще се проведе на 6 август от 20:00 часа (отваряме врати в 19:00 часа) в Кино Cabana .Повече за темата и възможност за закупуване на билет – вижте в сайта на организаторите Ratio.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Емона Иванова

Емона Иванова за спорта и мечтите

Емона Иванова е парасъстезател по бадминтон. Родена с рядко увреждане на гръбначния стълб, тя бива изоставена от родителите си. Израснала е в институции. Обстоятелства, които я превръщат в борбена и смела жена.  Открива своето призвание, когато за първи път хваща ракета като ученичка. Оттогава бадминтонът е нейният начин да докаже, че хората с..

публикувано на 03.04.25 в 15:56
Мария Шаркова

Защо нараства броят на делата срещу лечебните заведения?

За 3 години се отчита 6% ръст на делата, заведени от близки на починали пациенти, показват данни, изнесени на Кръгла маса за застраховане на медицинската професионална отговорност, инициирана  от Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) и адвокатското дружество по медицинско право..

обновено на 03.04.25 в 10:58

146 години от обявяването на София за столица – поглед назад

На днешния 3 април се навършват 146 години от обявяването (1879) на София за столица на България от депутатите в Учредителното събрание в Търново. Предложението е направено от един от първите български историографи, съосновател на Българската академия на науките, проф. Марин Дринов. Мотивите му са географското разположение на града и потенциалът за..

обновено на 03.04.25 в 10:13
Проф. Николай Габровски

Бъдещето на донорството: ще се промени ли нагласата на българите?

Проучване на "Тренд", проведено за Изпълнителна агенция "Медицински надзор", разкрива, че макар 62% от българите да одобряват донорството на органи, едва 40% обаче биха се съгласили да дарят органи след своята смърт. Това изследване беше обсъдено от специалисти, събрани от агенцията, за да анализират предизвикателствата пред трансплантациите в..

обновено на 03.04.25 в 09:35

Мая Методиева: Бедността в България е без точен профил, никой няма гаранция за утрешния ден

Над 500 души в нужда от Враца и областта очакват хранителни пакети в навечерието на великденските празници. Каузата се нарича "Подари Великденска трапеза на баба и дядо от Северозапада ". От години доброволците от организацията "Прави добро! Бъди добър!" се грижат да дарят глътка радост на възрастни и самотни хора в един от най-трудните за живот..

публикувано на 02.04.25 в 17:20