Под наслова "Всички в джаза" от 3 до 10 август за 27-и път се провежда Банско джаз фестивал. Тазгодишното издание включва 8 дни и вечери джаз с български изпълнители. Гости от 18 страни и 23 концерта на 135 артисти радват публиката. Специално създадени за Банско джаз фестивал международни проекти и колаборации, като този на “Емет Коен трио” (САЩ), ще бъдат запомнени.
Емет Коен направи прекрасен концерт в Банско на 5 август със своето трио и с Камелия Тодорова, която бе поканена да излезе на сцената след бис, заедно с Арън Голдбъргот “Питър Бърнстейн квартет”. Двамата пианисти акомпанираха на рояла на четири ръце изпълнението на Камелия Тодорова Road 66 – любимата песен на основателя на фестивала д-р Емил Илиев. И това се превърна в специално поднесена изненада от Камелия Тодорова, “Емет Коен Трио” и Арън Голдбърг.
"Джазът има уникалната способност да свързва хората, независимо от техния език, произход и култура. Затова и Банско джаз фестивал е със специално място в нашия живот и вече се съизмерва с най-популярните и авторитетни фестивали" – думи на кмета на Банско Стойчо Баненски на откриването на тазгодишния 27-и в историята на града джаз форум. Музикалното събитие се провежда всяка година през август и ни среща с изпълнители от цял свят на откритата сцена на площада под звездите. Дава шанс и на съвсем млади музиканти да се изявят в Джаз академията на фестивала всеки ден от 11 ч. в парка на града.
Следобед в читалище "Вапцаров" Джаз академията продължава и в нея младите таланти се учат от изявени наши и световни артисти.
Тази година още в първия фестивален ден се откри Алея на джаза, която е своеобразна алея на славата. Това се случи с подкрепата на Фонд “Култура”. Провежда се пленер за създаване на скулптури от естествени материали, които ще допълнят експозицията на Алеята на джаза. Чрез превръщането на пленера в традиционен Банско ще придобие съвременни авторски произведения.
Творбите са изработени на симпозиум на Асоциация “Фестивалите в България” по проект "Музиката в камъка“, с подкрепата на Министерството на културата. Алеята осъществи отдавнашната идея на покойния д-р Емил Илиев – основател на Банско джаз фестивал. Към образите на българските джаз личности в тази алея има място и за неговия лик.
Алеята на джаза ще бъде част от идентичността на Банско, който заради фестивала вече има самочувствието на джаз столица на България. Сред авторите, изработили скулптурите на артистите, са: Атанас Карадечев, Рашо Митев, Олга Йорданова, Здравко Здравков, Иван Стоянов. Банско има памет за големите личности в джаз музиката и я съхранява и чрез постоянната експозиция в читалището на града, която непрекъснато се допълва с артефакти.
БНР и Банско джаз фестивал са медийни партньори и в реализацията на срещите с фестивалната публика на чаша вино в читалището на Банско. Водещите Лилия Големинова и Цветан Цветанов всяка вечер от 19.00 представят спомени за известни музиканти: Милчо Левиев, Вили Казасян, Леа Иванова, Румен Тосков-Рупето, Петър Петров (Петьо Парчето), Асен Овчаров-родоначалник на джаза в България и др. Входът е свободен. Това е съвместен проект със Златния фонд на БНР по идея на Илияна Щерева-Иванова, председател на УС на Асоциация “Фестивалите в България”.
Тя гостува в изнесеното студио на предаването “Какво се случва” в Банско. Заедно с нея бяха поканени саксофонистът Владимир Кърпаров от Берлин и пианистът Асен Дойкин от Ню Йорк, който се включи по телефона. Двамата представиха в Банско музикалния си проект “Източен пасаж” със своя квартет “Дойкин и Кърпаров”.
Задочна среща с китарното дуо Дженк Ердоган от Турция и Антонио Форчоне от Италия ни предложи в “Какво се случва” Цветан Цветанов. Двамата разказвачи на музикални приказки излязоха същата вечер на сцената на Банско джаз фестивал, а изпълнението им, което прозвуча в “Какво се случва”, имаше световна премиера и бе любезно предоставено за БНР от “Дюкян Меломан”.
Чуйте предаването “Какво се случва” от Банско джаз фестивал с водещи Димитрина Кюркчиева и Цветославия Бахариева.
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..
Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...
След два студийни албума и един концертен дуетът Димитър & Христо издава "Несломен". Новият албум включва осем песни, повечето от които са в колаборация с цигуларката Анна-Мария Тамахкярова, позната като ANIMA. "Несломен" се казва и първата песен от албума, която има кънтри-етно звучене. "Тази дума отговаря на много неща и по някакъв начин ще..
Прочутият мюзикъл "Криворазбраната цивилизация" по пиесата на Добри Войников оживя на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Режисьор на спектакъла е Николай Гундеров, познат на публиката с неподправения си почерк в жанра комедия. Той е и сценарист на новия текст по пиесата на Добри Войников, където героите са поставени в..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
На 22 ноември в зала 1 на НДК в рамките на 38-ото издание на Киномания ще се състои българската премиера на "Берлингуер. Голямата амбиция " . Филмът..
От 18 до 20 ноември за трета поредна година се провежда Седмицата на редките болести в Европейския парламент в Брюксел. За очакваните решения и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg