Със златен медал, 3 сребърни и 3 бронзови медала, и звезда на Азия по математика приключи поредното участие на България в откритото първенство на Азия по математика, което се проведе в Сеул, Южна Корея, и приключи в края на юли.
До финала се класираха 1600 ученици от Азербайджан, Бразилия, България, Виетнам, Индонезия, Индия, Казахстан, Киргистан, Китай, Макао, Сингапур, Тайланд, Турция, Хонконг и Филипините. И в десетте възрастови групи участниците решаваха 30 задачи с отворен отговор за 120 минути.
Златен медал и звездата получи десетокласникът от ППМГ "Гео Милев" – Стара Загора и Академията по математика към Центъра за подкрепа на личностното развитие в Стара Загора Радослав Светославов Балкански. "Тези награди са резултат от много години труд, тъй като аз за пета поредна година участвам в това състезание, а конкуренцията е огромна, задачите си много трудни и голяма част от тях не се изучават в България, за това съм много горд, първо, че представих България и спечелих златен медал и звезда", заяви в ефира на "Следобед за любопитните" Радослав Балкански.
Той от първи клас се състезава по математика и дължи успехите си на семейството и преподавателите си. На 15 юли Радослав спечели в Куала Лумпур (Малайзия) златен медал и абсолютната победа в WMI Mini Math Creative Competition с "геометрията в Долината на тракийските царе".
"Това е второто математическо състезание в Азия, на което участвам отново за пета поредна година, но е с по-специфичен формат. Конкуренция от участници е от целия свят и също е много трудно. Тази година е моето второ индивидуално участие. Миналата година участвах със задача на тема: Математиката в природата и роза дамасцена, като идеята е да представя културните ценности на България през погледа на математиката.
Тази година избрах темата: математиката в Долината на тракийските царе. Направих едно проучване с моя учител Любомир Любенов, в което разглеждаме геометричните форми, които се образуват в долината около Казанлък. Интересното е, че се образуват интересни фигури – например кръгове от гробниците открити в района, като центърът е Севтополис, като те са от един и същи период. Така чрез математиката представям нашето културно наследство", уточни в предаването Радослав Балкански.
"Математиката и точните науки са в основата на развитието на всичко днес. Без математика не може да има реален успех", категоричен е десетокласникът.
През септември в Стара Загора предстоят две финални събития – среща на математическите таланти от България и членове на клуб "Математически таланти", и финалният кръг на 11-ото издание на турнира "Математическа дъга". И двете прояви се организират от фондация "Математика без граници" и фондация "Миню Балкански".
"Всичко зависи от семейството, за да имат успех децата. Българските ученици са много талантливи и умни, важното е да бъдат спечелени, това зависи и от нас – преподавателите", сподели в ефира на БНР и предаването "Следобед за любопитните" Венелина Димова, педагог и член на УС и Съвета на мъдреците на ПГ "Проф. Минко Балкански" в Стара Загора.
Снимки – личен архив
Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...
Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език. Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..
Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg