"Обичам те, защото те познавам" – с тези думи жителите и гостите на Баня, Карловско, празнуват 22 години от обявяването на населеното място за град. За традициите на селото и на града, добрите спомени от миналото и обнадеждения поглед към бъдещето разговаряме в "Нашият ден" с Иванка Близнакова, художествен ръководител на баненската група за изворен фолклор. Групата е част от системата "Живи човешки съкровища" и има официален статут на културен феномен.
Тържествата по повод годишнината са започнали вчера (28 август) с танцово надиграване между различни състави, разказва Близнакова, която години наред работи за съхраняването на танцовите и песенни традиции в Баня. Всяко населено място в региона има своята традиционна специфика – в облеклата, мелодиите, текстовете на песните и стъпките на танците. Пример за това е танцът Баненски Лазар, посочва Близнакова.
Специално място в празничните дни ще бъде посветено на традиционното ръкоделие. По думите на Близнакова това е занимание, което отнема време, но носи голямо удовлетворение. Децата проявяват интерес към работата с игла и конец и често задават въпроси, затова ще имат възможността да се запознаят от първа ръка с тази традиция. Ето защо насловът на днешното събитие е "Бабо, научи ме".
Близнакова призовава младите хора да не гледат с пренебрежение на бабините ракли, защото те крият безценно богатство. За да не бъде изгубено това наследство, трябват ръце, подчертава тя.
Баня е била красиво село в миналото, спомня си Близнакова и допълва, че днес градът отново процъфтява и изненадва своите гости с това, което може да прeдложи.
Близнакова завършва разговора с думите: "Мечтая Баня да бъде един неизчерпаем източник на знания, умения и съхранени безценни богатства, оставени от нашите прадеди!"
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg