В рубриката "Мигранти с таланти" днес ви разказваме историята на Ейми Ан Сабела – американка от Ню Йорк, която мечтае да стане българска баба. Родена и израснала в Ню Йорк, Ейми Ан Сабела прекарва голяма част от живота си там, но събитията на 11-и септември я принуждават да преосмисли приоритетите си в живота. "Разбрах, че животът може да се промени буквално за ден", споделя тя.
По това време нейният партньор ѝ предлага да пътува с него до България, за да опознае тази част от света и да се откъсне от американската реалност. Ейми прекарва месец в страната ни и всяко лято се връща тук, докато с партньора ѝ решават, че е време да създадат семейство. Така преди 23 години тя се премества в България за постоянно. В България се раждат нейният син и дъщеря, а когато остава самотна майка, Ейми се изправя пред предизвикателството да осигури препитание за себе си и децата си и става преподавател. "Работя с всякакви деца – с аутизъм, с физически увреждания, но и с деца без затруднения", обяснява тя.
С времето тя натрупва достатъчно опит, за да създаде своя собствена обучителна школа, която и до днес ръководи с помощта на своите деца. В школата тя работи по своя методология и помага на деца с различни затруднения. "За децата е важно да имат приятели и да не се чувстват сами", казва тя, споделяйки трудностите, които среща в работата си, особено когато децата са след операция или имат проблеми в семейството.
Ейми намира радост в това, че може да съчетава майчинството с работата си. "Тази работа ме устройва, защото мога да отглеждам и своите деца", допълва тя. Макар че среща трудности с българския език – "Най-много ме затруднява граматиката, чета бавно и не мога да пиша ръкописно", споделя Ейми – тя се чувства добре в България. "Тук е моят дом, имам любов, деца..."
Ейми обича българската кухня, особено таратора и зрънчото, както и българското море. София също я привлича и я кара да се чувства в безопасност, което е контраст с живота в Ню Йорк, където според нея престъпността е голяма и животът не е толкова сигурен. "Може да има много пари, но няма време да се харчат. Ако имаш само пари, а нямаш време, то това не е живот", размишлява тя.
През последните 20 години Ейми е доброволец в различни фондации и организации в България, както и в църквата. "Важно е за мен да бъда полезна, да бъда като пример за децата", казва тя. Освен това, Ейми е впечатлена от българските баби и тяхната роля в семейството. "Ако имаш добра баба, това е златно нещо. В САЩ няма такова нещо, тук бабите и лелите помагат, това ми харесва".
За Ейми, животът в България се отличава с по-голямото внимание, което хората отделят един на друг, в сравнение със САЩ, където, според нея, "всеки е сам за себе си".
Чуйте разговора в зувковия файл.
Все повече научни изследвания насочват вниманието към психичното здраве на жените след раждане и необходимостта от навременна и достъпна подкрепа. В предаването "Време за наука" бе представен иновативен проект – виртуален терапевт, създаден да помага на жени, страдащи от следродилна депресия. Една от създателките на платформата "Мамфидент",..
Софиянци често казват с ирония, че виждат какво дишат. Въпреки че проблемът със замърсяването на въздуха е национален, столицата се намира в центъра на дебата не само заради голямата концентрация на население, но и поради значителното потребление на енергийни ресурси. Около 30% от целия използван газ в България отива за осигуряване на парно и топла..
Фондация "Ела и ти" за пета поредна година покани хора с увреждания да изкачат Черни връх, водени от силата на общността. "Панти, шейни, усмивки" – така наричат събитието, защото за тях следите в снега са белег на споделените емоции, а усмивките – знак, че си част от нещо по-голямо. С помощта на доброволци и планински спасители участниците успяха..
На 20 февруари 2025 г. във Висшето училище по финанси и застраховане (ВУЗФ) се проведе тържествената церемония по връчването на Годишните награди за образование по икономика в средните училища за 2024 г. Събитието, което се организира за втора поредна година, има за цел да отличи и признае успехите на ученици, учители и директори, доказали своите..
В днешния свят финансовата грамотност е съществено умение, което трябва да бъде интегрирано в образованието. В рубриката "Темата на деня" експерти обсъдиха как личните финанси могат да станат част от знанията, които българските ученици получават в училище, и как представители на бизнеса могат да допринесат с личния си опит. Гости в ефира на "Нашият..
Колкото е необяснимо абсолютното, толкова е необяснимо и това, което ни подтиква към неговото търсене, смята актьорът Стелиан Радев. Той влиза в ролята на..
"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка е най-новото заглавие в афиша на Yalta Art Room. Премиерата на спектакъла е на 16 и 24 февруари от 19.30 ч. на..
Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg