Българското национално радио и Българската академия на науките подписаха меморандум за сътрудничество в осъществяването на съвместни инициативи и популяризирането на научната дейност у нас.
На церемонията присъстваха генералният директор на БНР Милен Митев, председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски, директорът на програма "Христо Ботев" Кин Стоянов и научните секретари на БАН доц. Ина Анева и проф. Деница Борисова.
Срокът на споразумението е две години, като научната дейност на БАН ще бъде представяна под формата на репортажи, фичъри, новини, интервюта, аудио и/или видео подкасти в ефирните програми и дигиталните канали на БНР. Двете институции ще си сътрудничат в реализирането на проекти, конференции, семинари и инициативи, финансирани по национални или европейски програми в областта на науката.
На 12 октомври БАН ще чества своята 155-годишнина, изтъква акад. Ревалски. По думите на учения сътрудничеството между Академията и обществените медии е съвсем естествено и подписаният меморандум е следваща стъпка в този стремеж.
Акад. Ревалски обясни, че в последните години учените от БАН са подготвили близо 30 издания, насочени към сънародниците ни в чужбина. Чрез аудиоверсии тези книги могат да достигнат по-широка аудитория.
Генералният директор на БНР Милен Митев изрази своето уважение към дългия живот на БАН, спрямо който със своите 90 години Радиото е все още младо.
Митев подчерта, че живеем във времена на дезинформация, както и на свръхинформация. Забързани и изгубени в количеството информация, хората често пропускат по-сериозните неща. Науката често пъти изисква цял живот, но именно тя е двигателят на човечеството, заявява Митев, според когото учените са хората, които могат да разгласяват истината.
"Смятам, че е мисия за нас като медия да разказваме за науката по начин, който достига до повече хора. Да покажем, че освен важна, науката може да бъде интересна и увлекателна.", каза още генералният директор и призова институциите да се уважават и да ценят взаимно труда си.
Митев акцентира върху стремежа на БНР да разшири присъствието си в дигитална среда, разпространявайки информация посредством нови форми и нестандартни подходи.
"Разполагаме с 2 национални и 9 регионални програми, чрез които достигаме до ефирните слушатели. Разширяваме непрекъснато и своето дигитално присъствие. БНР разполага с единствената в радиоефира програма, посветена изцяло на образованието, науката и културата – програма "Христо Ботев", чийто директор Кин Стоянов също е с нас.", заяви Митев.
Генералният директор определи БАН като "генератор на добри новини" и подчерта нуждата на аудиторията от позитивно медийно присъствие.
Директорът на програма "Христо Ботев" Кин Стоянов уточни, че програма "Христо Ботев" вече излъчва предаването „Време за наука“ всеки вторник от 10 ч. до 11 ч. Веднъж месечно този час, посветен на науката, си партнира с Института по философия и социология при БАН.
Всеки четвъртък Програмата предлага на своите слушатели предаването "Следобед за любопитните", а от средата на тази година стартира новинарска емисия, фокусирана изцяло върху наука, култура и образование, допълни Стоянов.
Снимки: Ани ПетроваВ рубриката "Темата на деня" разгледахме една особена заплаха, която експертите наричат "новата пандемия". Но не става въпрос за нов вирус, а за разпространението на интернет измамите, които се увеличават с безпрецедентни темпове. За да се обсъди този тревожен феномен, представители от Комисията за защита на потребителите, Европейския потребителски..
Преди броени дни Перник стана център на Националната младежка конференция под надслов "Приобщаващи общества и ролята на младите хора" . Събитието привлече над 100 участници от цялата страна, включително представители на младежки организации, държавни институции, местни власти и експерти по младежка политика. Конференцията имаше за цел да обсъди..
С Йовко Ламбрев, IT експерт, разговаряме в рубриката "Въпреки мрежата" за същността на компютърните престъпления. Къде да пазим многото си пароли? Какво да знаем за фалшивите профили? Защо да не се предоверяваме за неща, които изглеждат хубави, евтини и лесни за достъп? Какво са "фишинг" имейлите? Как да пазаруваме онлайн така, че да не попаднем в..
В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На..
В "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ, коментира процесите, които водят българското общество до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg