В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" вниманието се насочи към предстоящата през октомври лаборатория за креативни кампании – Co-Creating Labs 2024. Тази инициатива има за цел да разкрие как артистичният подход и визуалният език могат да подкрепят успеха на всяка кампания. В рамките на двудневната творческа среща, шест граждански организации с по двама свои представители ще имат възможността да работят заедно с артисти и дейци на изкуството, за да разработят стратегии за комуникиране и защита на европейските ценности – основа на активистката им дейност.
В ефира на "Нашият ден" Айлин Юмерова от Български център за нестопанско право обясни същността на тези лаборатории. Тя сподели, че това е формат, който позволява на граждански организации да развият своите концепции за кампании, с които да привлекат обществена подкрепа или да застъпват важни социални проблеми. "Това е много интерактивен формат", подчерта Юмерова, като уточни, че организациите влизат с конкретен проблем, върху който искат да насочат вниманието на обществото. В продължение на два дни те ще работят усилено с креативни ментори и хора на изкуството, за да намерят най-подходящите методи за въздействие върху аудиторията.
Юмерова подчерта значението на съвместната работа с артистите, която позволява на организациите да усвоят знанието как креативно да въздействат върху хората. "Сърцевината на тези лаборатории е комуникацията, базирана на надеждата", каза тя. Този подход е насочен към създаването на кампании, които вдъхновяват и обнадеждават, използвайки силен визуален език, за да имат истински ефект върху обществото.
Организациите, участващи в лабораториите, могат да работят в различни сфери – от подкрепа за хора в уязвимо положение, през опазване на околната среда, до защита на върховенството на закона и човешките права. "Кампаниите трябва да бъдат насочени към промяна на средата и да носят послания, които вдъхновяват", подчерта Юмерова.
Тя също така изтъкна, че лабораториите са насочени към организации, които служат като посланици на европейските ценности, защитават демокрацията и помагат на хората в уязвимо положение. "Важно е организациите да имат опит в застъпничеството и да въвличат местната общност там, където работят", поясни Юмерова. Според нея от участниците се очаква да имат ясно разбиране за важността на креативните кампании и тяхната роля в промяната на средата.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Снимки: bcnl.org
Все повече научни изследвания насочват вниманието към психичното здраве на жените след раждане и необходимостта от навременна и достъпна подкрепа. В предаването "Време за наука" бе представен иновативен проект – виртуален терапевт, създаден да помага на жени, страдащи от следродилна депресия. Една от създателките на платформата "Мамфидент",..
Софиянци често казват с ирония, че виждат какво дишат. Въпреки че проблемът със замърсяването на въздуха е национален, столицата се намира в центъра на дебата не само заради голямата концентрация на население, но и поради значителното потребление на енергийни ресурси. Около 30% от целия използван газ в България отива за осигуряване на парно и топла..
Фондация "Ела и ти" за пета поредна година покани хора с увреждания да изкачат Черни връх, водени от силата на общността. "Панти, шейни, усмивки" – така наричат събитието, защото за тях следите в снега са белег на споделените емоции, а усмивките – знак, че си част от нещо по-голямо. С помощта на доброволци и планински спасители участниците успяха..
На 20 февруари 2025 г. във Висшето училище по финанси и застраховане (ВУЗФ) се проведе тържествената церемония по връчването на Годишните награди за образование по икономика в средните училища за 2024 г. Събитието, което се организира за втора поредна година, има за цел да отличи и признае успехите на ученици, учители и директори, доказали своите..
В днешния свят финансовата грамотност е съществено умение, което трябва да бъде интегрирано в образованието. В рубриката "Темата на деня" експерти обсъдиха как личните финанси могат да станат част от знанията, които българските ученици получават в училище, и как представители на бизнеса могат да допринесат с личния си опит. Гости в ефира на "Нашият..
Колкото е необяснимо абсолютното, толкова е необяснимо и това, което ни подтиква към неговото търсене, смята актьорът Стелиан Радев. Той влиза в ролята на..
"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка е най-новото заглавие в афиша на Yalta Art Room. Премиерата на спектакъла е на 16 и 24 февруари от 19.30 ч. на..
Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg