Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спектакълът "История за чайка и банда котараци" на Катя Петрова покорява и сърцата на публиката в Япония

"Урок по летене": филм за един куклен спектакъл и силата на приятелството

Документалният филм на Светлозар Георгиев "Урок по летене" разказва за създаването на българо-японския спектакъл "История за чайка и банда котараци" по Луис Сепулведа с режисьор Катя Петрова. Филмът представя работата по двуезичния проект, реализиран от японския театър "ПУК" и Столичния куклен театър.

Документалният разказ проследява актьорите, които заедно играят на различни сцени в Япония на двата езика, възторжените реакции на японската публика и дългата история на българо-японските културни отношения в областта на театралното изкуство. Това е филм за преодоляването на културните различия и за взаимното духовно обогатяване чрез езика на изкуството.

Премиерата на "Урок по летене" е на 18 септември от 19.00 ч. в Столичния куклен театър.

Илияна Костова, Тамико Онаги, Харухико Ии, Невена Праматарова и Светлозар Георгиев
Срещаме ви с режисьора Светлозар Георгиев, г-жа Тамико Онаги, почетен председател на Световната организация на кукления театър "Унима" – Япония и кукления режисьор и продуцент г-н Харухико Ии от театър "ПУК". Чуйте разговора с тях за този уникален българо-японски спектакъл и красотата на кукленото изкуство, което преодолява границите, въпреки различията на двете култури.

Превод в ефир: Илияна Костова, изследовател в катедра "Японистика" на СУ "Св. Климент Охридски".

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Живко Седларски с няколко изложби в България

Известният ни скулптор живее във Франция, но винаги се представя като български артист. Почти всяка година той има изложба у нас, но този път представя изкуството си на софийската публика в две изложби – в галерия "Мисията" и в НДК, а след това с експозиции във Варна и Перник. Идеята за това мащабно представяне е на Албена Ненкова, която инициира и..

публикувано на 19.09.24 в 14:48
Сцена от

Другият театър

Думата театър обозначава толкова различни видове сценични изкуства, че увлечени от актуалната информация, понякога забравяме да подчертаем спецификите, които се крият зад разни сцени и програми. Една от различните по своя характер платформи е " Театър+ " на Народния театър "Иван Вазов", която преди броени дни срещна първата си публиката с шесто..

публикувано на 19.09.24 в 14:10
Манол Пейков

Манол Пейков: Смятам, че има въпиюща нужда да си преговорим уроците на историята

За книгоиздаването като мисия, за силата на думите и за стремежа към историческата истина – разговор в "Нашият ден" с Манол Пейков – издател, преводач, общественик и политик, член на Комисията за култура и медии в Народното събрание. Пейков споделя, че дълги години като книгоиздател е бил фокусиран главно върху художествената литература, но..

публикувано на 19.09.24 в 09:57

Българска авторка гостува на Фарьорските острови

Миглена Дикова-Миланова – преподавател по български език и култура в Университета в Гент, бе поканена това лято да твори на Фарьорските острови в програмата на резиденцията на Съвета на творците от Фарьорските острови – LISA. "Малкото селце Тьорнувик (Tjørnuvík), разположено в областта Sunda kommuna, северно на територията на най-големия остров от..

публикувано на 19.09.24 в 09:29

В България връзката между историческата наука и обществото е счупена

Дни след откриване на новата учебна година и дни преди Деня на независимостта разсъждаваме върху значението на историческото познание в съвременния свят. В какво се изразява обучението по история в училище, как да се борим с фалшификациите в историята, и как младите гледат на историята и миналото? Гост в "Нашият ден" е Александър Стоянов..

публикувано на 19.09.24 в 09:11