Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как баща от Пловдив преобразява детските площадки в квартала

| обновено на 19.09.24 в 10:10
Снимка: Ани Петрова

Днес ще ви запознаем с човек, който олицетворява истинското значение на гражданския дълг. Без да очаква помощ от институциите или някакви награди, той поема инициативата и чрез своите действия дава пример на децата си какво означава да се грижим за общото благо. Този човек е Даниел Цавков от Пловдив. Неговият основен стремеж е да покаже на децата си, че всяко малко действие, което е в полза на обществото, води към по-добър свят.

През последните две години, кварталът, в който Даниел живее, район "Централен" в Пловдив, претърпява редица ремонти. Улиците, тротоарите, парковете и детските площадки са обновени, но след края на ремонтите остава един проблем – мръсотията. Много от площадките за игра са останали силно запрашени, а с времето се натрупват и листа, което затруднява децата да ги ползват.

Даниел, баща на две деца – едното на 11 години, а другото на 4 – вижда проблема и решава да не стои безучастен. Той си купува инструменти за почистване и започва сам да поддържа детските площадки в квартала. Благодарение на неговата доброволна работа, децата отново могат да се радват на чисти и безопасни пространства за игра.

„Всичко започна с нуждата децата да имат къде да играят“, споделя той в ефира на "Нашият ден". "Когато започнах да почиствам, веднага забелязах как децата се върнаха на площадките. Много хора дори си мислеха, че това е работа на общината. Но когато разбраха, че го прави един от нас, един родител, бяха изключително щастливи."

Неговите усилия обаче не спират дотук. За Даниел е важно не само да почисти, но и да даде урок на бъдещите поколения. "Всичко започва от начина, по който аз се държа и отнасям към света", казва той. "Опитвам се да направя така, че никой да не трябва да минава след мен и да поправя това, което съм оставил."

С този пример Данел Цавков не само прави квартала си по-добро място за живеене, но и вдъхновява околните да последват неговия пример. Без да чака благодарности или награди, той показва как всяко малко действие може да допринесе за по-добър свят, като ни учи на отговорност, ангажираност и грижа за общото благо.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Мамфидент": Изкуствен интелект в помощ на майките след раждане

Все повече научни изследвания насочват вниманието към психичното здраве на жените след раждане и необходимостта от навременна и достъпна подкрепа. В предаването "Време за наука" бе представен иновативен проект – виртуален терапевт, създаден да помага на жени, страдащи от следродилна депресия. Една от създателките на платформата "Мамфидент",..

обновено на 25.02.25 в 13:34

Енергийна бедност и замърсяване на въздуха: Как да излезем от порочния кръг?

Софиянци често казват с ирония, че виждат какво дишат. Въпреки че проблемът със замърсяването на въздуха е национален, столицата се намира в центъра на дебата не само заради голямата концентрация на население, но и поради значителното потребление на енергийни ресурси. Около 30% от целия използван газ в България отива за осигуряване на парно и топла..

обновено на 25.02.25 в 12:39

Черни връх без граници: незабравимо изживяване за хора с увреждания

Фондация "Ела и ти" за пета поредна година покани хора с увреждания да изкачат Черни връх, водени от силата на общността. "Панти, шейни, усмивки" – така наричат събитието, защото за тях следите в снега са белег на споделените емоции, а усмивките – знак, че си част от нещо по-голямо. С помощта на доброволци и планински спасители участниците успяха..

публикувано на 25.02.25 в 12:00

Връчиха Годишните награди за образование по икономика в средните училища

На 20 февруари 2025 г. във Висшето училище по финанси и застраховане (ВУЗФ) се проведе тържествената церемония по връчването на Годишните награди за образование по икономика в средните училища за 2024 г. Събитието, което се организира за втора поредна година, има за цел да отличи и признае успехите на ученици, учители и директори, доказали своите..

публикувано на 25.02.25 в 11:22

Финансовата грамотност – ключово умение за бъдещето

В днешния свят финансовата грамотност е съществено умение, което трябва да бъде интегрирано в образованието. В рубриката "Темата на деня" експерти обсъдиха как личните финанси могат да станат част от знанията, които българските ученици получават в училище, и как представители на бизнеса могат да допринесат с личния си опит. Гости в ефира на "Нашият..

обновено на 25.02.25 в 11:17