Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дагмар Лойполд в София

Дагмар Лойполд

Нова поредица от литературни срещи, посветени на немскоезичната литература у нас, започва Гьоте-институт, София. Първата от тях е с Дагмар Лойполд и романа ѝ "За разлика от слоновете". 

Ето какво пише Лерке фон Залфелд във "Франкфуртер Алгемайне Цайтунг" за книгата: "Голямо изкуство е да направиш роман от почти нищо, роман, който съумява от дреболии, моментни снимки и мисловни конструкции да изплете фантазмата на живота, тъй като езикът сам по себе си ражда – елегантно и подмолно – светове, разположени в отсамното и в отвъдното." 

Германската писателка е избрала за герой маргинална фигура в социум, в който успехът е най-важното. Това е гардеробиерът г-н Харалд, с когото се запознаваме още от първата страница на романа: 

"Ето го и него. Господин Харалд обхожда с поглед палтата, чадърите, раниците, чантите за документи и пазарските торби, които временно са му поверени. Инвентаризация. По миризмата може да установи разликата между богатството и имитацията му. Би могъл точно да я опише – но на кого и защо? Мястото на дейността му: операта, балкон ляво, а в случаите, когато липсва персонал, и филхармонията, по-точно неуютният є подземен етаж. Гора от метални тръби като нападали мъртви клони. Макар и рядко, замества и поема някоя и друга допълнителна смяна в гардероба на Най-красивия театър в града. Там предпочита да обслужва номерата 700 – 850, чийто гардероб е разположен точно срещу двукрилата входна врата и радостното очакване в лицата на гостите."

Кристоф Шрьодер от "Зюддойче цайтунг" твърди, че "Дагмар Лойполд е променяща темите си писателка, извънредно чувствителна в езиково отношение и със стара слабост към аутсайдерите. До момента обаче не се беше посвещавала с такава последователност или дори радикалност на някакъв незабележим човечец; на един мнимо средностатистически типаж, който наблюдава – със свойствената си емпатия – ежедневието от периферията и толкова го доближава до очите си, че от време на време очертанията се размиват. Това, което превръща живота в приключение, а баналната случка – в събитие, е въпрос единствено на позиция и гледна точка".

Читателите сами ще могат да се убедят в правотата на казаното довечера, когато германската писателка и преводачката на романа ѝ "За разлика от слоновете" Майа Разбойникова-Фратева, както и издателката Даря Хараланова ще представят книгата в Гьоте-институт - София от 18 ч. Модератор на срещата е Стефан Русинов.

Снимка – изд. “Аквариус”

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Самобичуването като радиопрактика

В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" на особена почит е трудната и дори чепата, но много нужна в нашето сложно време рубрика "Право ти, куме, в черните очи".  В нея без фалшив свян, без шикалкавене и недомлъвки говорим за нередности, за неща, които ни се набиват в очите не по хубавия начин. Този път в тази рубрика сме..

публикувано на 04.12.24 в 17:00

Импровизация за напреднали

"ХаХаХа ИмПро Театър" отбелязват 15 години от създаването си с празничен спектакъл в "Топлоцентрала" на 13 декември. Те са първата импровизационна трупа у нас, започват случайно, самообучават се с импроенциклопедия в интернет и репетират в Борисовата градина. "Никой не беше правил такова  нещо, пробвахме да видим. – разказва Ивайло Рогозинов,..

публикувано на 04.12.24 в 15:35

Кулинарният фотограф Илиан Илиев представи новата си книга "Тя – какво ще готви"

Световнопризнатият кулинарен фотограф Илиан Илиев представи най-новата си книга "Тя – какво ще готви" с повече от 130 лесни и вкусни рецепти, споделени от 21 жени, изявени кулинари. Готвачи, сладкари, шоколатиери, диетолози, телевизионни водещи, фитнес инструктори, кулинарни преподаватели, инфлуенсъри и блогъри – всички те споделят любими..

публикувано на 04.12.24 в 14:45

Концертите на тъмно "Невидима сцена" съc зимно издание

Концертите на тъмно "Невидима сцена" (Unseen Scene) се завръщат със зимно издание. По този начин публиката ще се потопи в свят, където светлината отстъпва, а тъмнината и музиката отключват сетивата. "Невидима сцена" е с участието на проекта WOOMB на Георги Линев (Kan Wakan) и Христо Йорданов.   Целта е да създаде пространство, освободено..

публикувано на 04.12.24 в 11:00

Фотографът Деян Йорданов разказва за изложбата "Занаятчиите на София"

Фотографът Деян Йорданов разказва за изложбата "Занаятчиите на София" като творчески процес и като част от професионалния му път. Деян Йорданов се занимава с фотография  от 12 години. Последното творческо предизвикателство за него е заснемането на кадрите за изложбата, която може да бъде видяна на сцена "Централни хали" до утре (5..

публикувано на 04.12.24 в 10:44