Студенти от 7 до 11 години посетиха Университета за строителство, геодезия и архитектура за една седмица, съобщава в предаването "Следобед за любопитните" Силвия Лакова. Идеята за създаването на този университет, смята тя, е било да се предизвикат и насърчат естественото любопитство и критичното мислене на децата, като се повиши интересът им към придобиване на нови знания и развивания на умения. Целта – да се представят образователните възможности, които предлага УАСГ в различни научни области, да се покаже академичното ежедневие, а от там и да се насърчи професионалното ориентиране на децата.
"По достъпен, увлекателен и интерактивен начин в рамките на една работна седмица, преподаватели и лаборанти от различни научни сфери представиха своите професии на децата, като за всеки от петте дни се представи по един факултет. В понеделник – чрез много архитектурни работилници те се запознаха с различни архитектурни сгради, вторник – геодезия, тази малко позната наука, сряда – строителното инженерство, четвъртък – за транспортното строителство и за това как работят парите, а в петък – невръстните студенти направиха своите открития за питейната вода, нейното съдържание и движение и научиха много факти за земетресенията.
Бъдещите студенти получиха отговори на въпроси като: Как се проектира всичко около нас, за да стои здраво? Какво се случва при земетресение? Могат ли да се направят дигитални облаци? Може ли да се скъса стоманена пръчка и как се чупи бетон? И още много любопитни, но важни въпроси", разказва Силвия Лакова. Невръстните студенти са имали възможност да се озоват и в позицията на ректор, макар и за един ден. По този повод за тях ръководството на университета изработи специална заповед, написана в шеговит вариант, която те имаха възможност да подпишат. Автор на тази заповед, написана и в стихотворна форма, е Людмила Грибнева.
По време на Детския университет момичетата и момчетата се запознаха и с историята на Европейския съюз, европейските ценности и програма "Еразъм", която подкрепя младите хора и тяхното обучение и развитие, а вечерта своите впечатления те описаха в специално направен за тях научен дневник, където записваха и най-интересната научена дума, и въпросът, който биха искали да зададат, разказа в ефира Силвия Лакова.
"Децата са много любознателни, креативни и отворени към нови знания, те много бързо се ориентират и навлизат в непознатата и сложна научна материя", признава събеседничката.
Този Детски факултет към Университета за архитектура, строителство и геодезия е реализиран от Центъра за международна дейност и мобилност към висшето училище и благодарение на ръководителя на центъра доц. др. Цветелина Даскалова-Иванова, Людмила Грибнева и със съдействието на ректора на университета доц. д-р архитект Гичка Каменова- Кутова, с подкрепата на Erasmus Student Network UACEG.
Целия разговор между Ани Костова и Силвия Лакова от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.
Снимки – личен архив
"Чрез различните теми и интересни събеседници идеята ми бе предаването "Следобед за любопитните" да предизвика слушателския интерес към науката, споделя в предаването журналистът и директор на програма "Христо Ботев" Кин Стоянов. "Следобедът е едно особено състояние на денонощието, където човек дори да е малко по-поспалив и по-късно да се..
При този поздрав дали визираме телесното или духовното здраве? – попитахме психиатъра д-р Фани Цуракова. Без колебание тя отговори, че това са два компонента на един и същ феномен – човешкото здраве. В първото издание "За здравето" през настоящата година заедно направихме кратък анализ на стойностните и разочароващи факти в здравеопазването. И не..
"За мен той е много специален християнски празник. Празник, който от малък играе важна роля в живота ми. И него, и рождения си ден посвещавам на приятелите си и хората, които обичам. Това, че имам предаване на този ден, го прави още по-върнуващ" – това сподели в "Познати и непознати" Йордан Георгиев – поет, писател колега-журналист и едно от..
"Той е магия, той е мега микс от аромати, той е преживяване, той те завладява и си играе с нас, той е капризен..." Така определят "главния герой" на следващия разказ хората, които го докосват всеки ден и със страст обясняват за него, а това "той" с толкова много определения е шоколадът. Обичате ли шоколад? Не? Може би, защото не сте опитали..
Обективно-аналитичен поглед към календарната 2024 г. в сферата "медицина и здравеопазване" отправихме заедно с д-р Стефан Константинов. Неговата ерудиция и различни гледни точки от позициите, които е заемал, бяха гарант за автентичност. Нашият гост е бил активен деец на БЛС, министър, изпълнителен директор, но преди всичко специалист по акушерство и..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката –..
Всичко в живота е въпрос на избор. Ето например Кире Гьоревски е избрал да се превъплъщава в различни персонажи. Да пресъздава животи на сцената и на..
При този поздрав дали визираме телесното или духовното здраве? – попитахме психиатъра д-р Фани Цуракова. Без колебание тя отговори, че това са два..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg