Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Монография на учени от БАН с насоки за по-практическо обучение

| обновено на 03.10.24 в 10:34
Снимка: Pixabay

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" гостуват двама от авторите на колективната монография "Процесуален подход в образованието. Развиването на ключови компетентности чрез философия и гражданско образование"Книгата разглежда важни аспекти на образованието и различните подходи към него. Една от ключовите теми е използването на философията и гражданското образование като основен елемент в обучението. Особено внимание е отделено на процесуалния подход, първоначално формулиран от Алфред Норт Уайтхед. Този подход се използва както за философията на образованието, така и за съчетаването на компетентностния подход с модел, основан на ценности.

Книгата ще бъде представена на 4 октомври от 18:00 часа на сцена "Централни хали" и е достъпна безплатно на страницата на Академично издателство "Марин Дринов".

В анотацията на монографията се посочва, че тя е насочена към учители, преподаватели и възпитатели в средни училища (VIII – XII клас), както и към философи, социолози, педагози и други представители на социалните науки. Монографията ще бъде полезна и за студентите, които се обучават за учители. Освен теоретични изследвания, този труд предлага и практическо приложение на световния опит в образованието чрез примерни уроци, които могат да послужат като модел за преподавателите.

Проф. Веселин Петров, един от авторите на книгата, заяви в ефира на предаването: "Потребността да бъде издадена такава книга е предизвикана от акцента върху т.нар. компетентностен подход, който напоследък привлича все повече внимание. Въпреки огромното количество литература по темата, до момента липсваше достатъчно широко теоретично изследване, което да обясни откъде възниква въпросът за компетентностите, как се появяват и какво е мястото им в съвременното общество и развитието на човешката цивилизация."

Той също така добави: "Ние, авторите на този монографичен труд, претендираме, че най-перспективно е използването на процесуално-философска методология на образованието."

Доц. д-р Силвия Борисова, също част от авторския екип, сподели: "В книгата си прецизираме и разработваме методологията на Уайтхед за целите на българското образование."

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12