Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Емпатията с граници: Как психотерапията ни променя – поглед на д-р Шкодрова

Защо пациентът и терапевтът трябва да "кликнат", или за важността на доверието в терапията

| обновено на 04.10.24 в 12:27
д-р Ани Шкодрова
Снимка: БНР

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" имахме удоволствието да разговаряме с д-р Ани Шкодрова – психиатър с дългогодишен опит и съосновател на център "Емпатиум", посветен на психичното здраве и възстановяването. В интервюто тя сподели важни неща относно терапевтичния процес и значимостта на доверието между пациента и терапевта.

"Терапевтичният процес е изграждане, което променя както пациента, така и терапевта", казва тя. "Няма как да влезеш в това взаимодействие и да излезеш същия." Според д-р Шкодрова, често срещано е пациентите да предизвикват лични теми у терапевта, което прави процеса двупосочен и дълбоко взаимозависим. "Терапевтите са хора като всички останали – вълнуват ги любов, здраве, пари, отношения – всичко, с което всеки ден се борим."

Шкодрова изтъква, че всеки пациент заслужава терапевта си и връзката между тях трябва да е основана на доверие и взаимно "кликване". "Няма как да посещаваш терапевт, ако не го харесваш", казва тя. Според нея пациентът играе активна роля в процеса, като задава въпроси и търси информация, необходима за взимане на информирано решение. "Много грешно е лекарят да взима решения вместо пациента", добавя тя.

На въпроса как е взела решението да създаде центъра "Емпатиум", д-р Шкодрова сподели: "Много е важно това, че центърът е за възстановяване и израстване. През годините срещнах много качествени хора, които в момент на криза идваха при мен за помощ. Идеята е хора, на които съм помогнала, да помагат на други хора."

Центърът има за цел да обедини хора на базата на техните разбирания за живота и да създаде среда за генериране на творческа енергия. "Нашият свят има нужда от повече мекота и съзидание", добави тя.

В "Емпатиум" се работи с хора, които се възстановяват от различни видове депресии, а понякога и от мании. "Ако погледнем по-философски, те се възстановяват от собствените си погрешни схващания за света", казва д-р Шкодрова. Тя описва разнообразието от методи, използвани в центъра – енергийна психология, методи, които включват работата с тялото, хипноза. "Това са директни пътища, по които човек влиза в своето подсъзнание и намира травмата", сподели тя, като допълни, че в рамките на няколко сесии може да се постигне качествена промяна.

Шкодрова е категорична, че когато терапията не дава резултат след две години, е време да се смени терапевтът. "На втория месец оценката е за двамата – ако клиентът има съпротива и не прави това, което му казваш, няма какво да се направи."

Тя отбелязва също така, че хората често търсят помощ в моменти на страдание. "Много хора ме питат защо да идват на психотерапия, след като това често причинява разтърсване и болка? Отговорът е следният – когато блокираш някакви процеси в себе си, това консумира огромно количество енергия и пречи на пълноценния начин на живот."

Емпатията също е важен елемент в работата на терапевта, но тя трябва да има граници. "Като терапевт трябва да се свържеш със страданието, но да останеш страничен наблюдател, за да можеш да водиш пациента си", обяснява д-р Шкодрова.

В ежедневието д-р Шкодрова вижда твърде много очаквания от хората: "Каквото и да получиш, не ти е достатъчно и искаш повече. Най-високата вибрация, най-щастливата енергия е благодарността."

На въпроса за основните проблеми в страната по отношение на психичната грижа, тя изрази тревогата си: "Все още няма пътеки, условията в българската болнична психиатрия са много лоши. Много е трудно пациентът да постъпи там, нещата не са добре канализирани, нито законово, нито организационно."

В заключение на разговора д-р Шкодрова акцентира на важността от справяне със стреса на работното място. "Ако човек е нещастен на работното си място, това е хроничен стрес, който отново се отразява на ума и тялото. Има много техники за преработване на тези конфликти и това ще бъде част от нашето портфолио", сподели тя.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поколението Z цени семейството си и не иска да емигрира

"Млада България" е проект на "Булевард България", в който заедно със социолозите от агенция "Насока" и различни експерти се изследват нагласите на поколението Z или съвременните млади хора в страната. Две представителни социологически проучвания обхващат широк спектър от теми– от страховете и мечтите, до ежедневните занимания и визията за развитие на..

публикувано на 06.11.24 в 13:25
Думите влияят върху мисленето, настроението, поведението, а защо не и върху физическото здраве?

Повишен интерес към противогрипните ваксини: съветите на д-р Атанасов

Сезонният грип е едно от основните предизвикателства за общественото здраве всяка година, но за щастие съществуват методи за защита. Според д-р Александър Атанасов, педиатър с опит в поставянето на ваксини извън задължителния имунизационен календар, имунизацията все още остава най-добрият известен начин за предпазване от грип и неговите потенциални..

публикувано на 06.11.24 в 12:19

"Аз съм тук": Нови хоризонти за възрастни хора чрез изкуство и танц

В рубриката "Разговорът" се съсредоточихме върху една тема, която засяга всеки от нас – остаряването и как то се възприема в българското общество. Поводът за разговора беше документалният филм за проекта за достъп до изкуство за възрастни хора "Аз съм тук". За неговото значение и развитие разказа ръководителят на проекта, Надежда Дичева, в ефира на..

публикувано на 06.11.24 в 11:50

Липса на плажове и работа, или митове за крайбрежието на Добруджа

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" бе засегнат въпросът за възможността и предизвикателствата на живота по крайбрежието на Добруджа. В студиото гостува Павлин Стоянов, известен като "разказвач на истории с щастлив край", който сподели своите наблюдения и личен опит по темата. Павлин Стоянов подчерта важността на чистия..

обновено на 06.11.24 в 11:45

Първото събитие на "Human Rights Talks" събира активисти и културни дейци в "Топлоцентрала"

На 7 ноември 2024 г. от 19:00 часа бар-сцена "Топлоцентрала" ще бъде домакин на първото събитие от поредицата "Human Rights Talks" – инициатива, посветена на теми, свързани с правата на човека, създадена от Амнести Интернешънъл България. Събитието ще събере на едно място активисти, представители на гражданските организации, артисти, журналисти и..

обновено на 06.11.24 в 10:52