Kакви са най-често срещаните заплахи при потапящите технологии (immersive experience) и как могат да бъдат управлявани рисковете, свързани с личната неприкосновеност и сигурността на потребителите?
За киберзаплахите и разширената реалност разговаряме във "Време за наука" с Момчил Алексиев, основател на първата българска платформа за VR, както и с Антон Пулийски, юрист с десетгодишен опит в сферата на иновациите и компютърната сигурност. Двамата гости разказват за събитието "Cybersecurity and Safety in Emerging Tech Trends", организирано съвместно от XR Talks и Cyber Security Talks Bulgaria, което ще се проведе в месеца на киберсигурността – на 15 октомври.
Алексиев споделя целта на организаторите: "Най-важното нещо е, че искаме да представим новите технологии – как те се помещават в нашата култура и каква технологична рамка обитаваме."
За най-често срещаните заплахи в immersive experience-a, управлението на рисковете, свързани с личната неприкосновеност и сигурността на потребителите в XR средите и добрите практики в киберсигурността ще говори гост-лекторът Валентино Мегале от Rome Business School.
Пулийски допълва: "Нашият професионален свят отдавна е свързан с тези технологии. Искаше ни се тези контакти да ги споделим с широката общественост, тъй като технологиите, за които говорим, ще определят облика на бъдещия ден. Вече няма въпрос дали ще бъдат, а кога. В България, въпреки че изоставаме в технологично отношение, също навлизат въпросните технологии."
По думите на двамата гости виртуалната реалност е пространство, което предизвиква мозъка към преживяване в нова когнитивна плоскост. Ето защо и опасностите, познати от двуизмерния свят на мобилните телефони, биха били по-непосредствени във виртуалната реалност.
Затова, според Алексиев и Пулийски, хората трябва да са информирани какво може да се прави посредством технологиите днес, какво пространствено разбиране и каква интерактивност от разстояние се осъществяват във виртуалната реалност. Тези иновативни технологии вече имат доказано полезно приложение в образованието и медицината.
Месец октомври фокусира световното внимание върху темата за киберсигурността, като в страната ни също ще се проведат събития и демонстрации, свързани с "потапящите технологии".
Събитието, на което гост ще бъде Валентино Мегале, предстои на 15 октомври от 17:30 в Ректората на Софийския университет.
Онлайн регистрация за присъствие може да бъде направена тук.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
Три български ученички ще представят научните си разработки на един от най-престижните конкурси за млади учени – Международния научен и инженерен панаир Regeneron 2025, който ще се проведе през май в Кълъмбъс, Охайо. Те ще имат възможност да се включат в световното изложение, след като спечелиха първите три награди на тазгодишното издание..
Много пъти в "Познати и непознати" сме говорили за антисемитизма и различните му прояви, както и за най-ярката от тях – Холокоста. Връщали сме се назад в историята и сме разказвали за изгонването на евреите от Египет, за робството им във Вавилон, за едикта на Едуард I, наредил изгонването на всички евреи от Англия и довел до масови арести и екзекуции..
В "Покана за пътуване" започнахме прелюбопитния разговор с журналистката Мира Баджева за една не особено позната част от Африка – Замбия, Малави, Танзания. Тя ни разходи из резервата в Замбия Южна Луангва. Но разказът бе толкова интересен, че не стигнахме до Малави. Днес ще поправим тази несправедливост към държавата в Източна Африка. Езерото Малави..
Бежански вълни, ковид криза, бежански вълни, война в Украйна, война в Близкия изток, още бежански вълни - това е светът ни от няколко години насам. И като последици – кризи в почти всички области на живота. Най-видими са икономическата и социалната. България не прави изключение. В страната ни се увеличиха неравенството, бедността, социалните..
Нашият екип никога не е оставал далеч от най-сериозните и важни дискусии в обществото на тема "здраве". Една от тях – разграничаването и систематизирането на видовете полова принадлежност, бяха обект на разговор за транссексуалните хора и особеностите на тяхното физическо и психично здраве. Заедно с госта – акад. Владимир Овчаров, акцентирахме..
Веднъж годишно концертната поредица "Аларма Пънк Джаз" на програма "Христо Ботев" прави концерт-подарък за публиката – при вход свобден , както в..
Нашият екип никога не е оставал далеч от най-сериозните и важни дискусии в обществото на тема "здраве". Една от тях – разграничаването и систематизирането..
6 февруари е важна дата в историческата хроника на Националната художествена академия в София. На този ден през 1896 година княз Фердинанд подписва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg