Kакви са най-често срещаните заплахи при потапящите технологии (immersive experience) и как могат да бъдат управлявани рисковете, свързани с личната неприкосновеност и сигурността на потребителите?
За киберзаплахите и разширената реалност разговаряме във "Време за наука" с Момчил Алексиев, основател на първата българска платформа за VR, както и с Антон Пулийски, юрист с десетгодишен опит в сферата на иновациите и компютърната сигурност. Двамата гости разказват за събитието "Cybersecurity and Safety in Emerging Tech Trends", организирано съвместно от XR Talks и Cyber Security Talks Bulgaria, което ще се проведе в месеца на киберсигурността – на 15 октомври.
Алексиев споделя целта на организаторите: "Най-важното нещо е, че искаме да представим новите технологии – как те се помещават в нашата култура и каква технологична рамка обитаваме."
За най-често срещаните заплахи в immersive experience-a, управлението на рисковете, свързани с личната неприкосновеност и сигурността на потребителите в XR средите и добрите практики в киберсигурността ще говори гост-лекторът Валентино Мегале от Rome Business School.
Пулийски допълва: "Нашият професионален свят отдавна е свързан с тези технологии. Искаше ни се тези контакти да ги споделим с широката общественост, тъй като технологиите, за които говорим, ще определят облика на бъдещия ден. Вече няма въпрос дали ще бъдат, а кога. В България, въпреки че изоставаме в технологично отношение, също навлизат въпросните технологии."
По думите на двамата гости виртуалната реалност е пространство, което предизвиква мозъка към преживяване в нова когнитивна плоскост. Ето защо и опасностите, познати от двуизмерния свят на мобилните телефони, биха били по-непосредствени във виртуалната реалност.
Затова, според Алексиев и Пулийски, хората трябва да са информирани какво може да се прави посредством технологиите днес, какво пространствено разбиране и каква интерактивност от разстояние се осъществяват във виртуалната реалност. Тези иновативни технологии вече имат доказано полезно приложение в образованието и медицината.
Месец октомври фокусира световното внимание върху темата за киберсигурността, като в страната ни също ще се проведат събития и демонстрации, свързани с "потапящите технологии".
Събитието, на което гост ще бъде Валентино Мегале, предстои на 15 октомври от 17:30 в Ректората на Софийския университет.
Онлайн регистрация за присъствие може да бъде направена тук.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
Онези, които редовно слушат "Покана за пътуване", знаят, че в предаването има запазена територия за Алис Димишева. Щом посети за първи път някоя държава, я каня да сподели неподправените си впечатления. Неотдавна студентката по българска филология в Софийски университет се завърна от Римини, Флоренция и Венеция и тутакси я помолих да сподели за своята..
"Напредъкът на една нация стъпва върху знанието и умението да се използва това знание в практиката. Така че всяко занемаряване на науката води до изоставане. Знанието не е само нещо, което води до материално благополучие, знанието е духовна ценност ", заявява в ефира на "Следобед за любопитните" акад. Вася Банкова. Самата акад. Вася Банкова,..
През тази година се появиха две книги, които от персоналистична гледна точка и в синтезиран вид ни представят българските обществени и културни събития от втората половина на ХХ век и първите десетилетия на XXI век – "Разговори с Михаил Неделчев" на проф. Пламен Дойнов и "Биографичните сюжети на литературния историк. Анкета с Михаил Неделчев" на..
От 2016 г. от 1 до 10 ноември международният фестивал Берлинска седмица на науката Berlin Science Week събира най-значимите световни учени и иновативни научни организации в столицата на Германия, за да празнува науката с около 30 000 участници. Фестивалът е сред най-големите научни събития в света и за всички, които искат да участват в дискусии..
Срещата между двете далечни наглед полета на изява се случва на територията на софийското 32 средно училище с изучаване на чужди езици "Св. Климент Охридски" в училищния клуб за философия и театър "Персефона". Актьорите са ученици от 10 и 11 клас. Създателка и ръководителка на клуба е учителката по философия Диляна Филипова, която подбира и адаптира..
На 10 ноември 1989 година, точно преди 35 години, генералният секретар на Българската комунистическа партия Тодор Живков бе свален от власт. Тази смяна..
Говорителката на руската МВнР Мария Захарова се оплака, че изборите в Молдова са били най-недемократичните в историята на "Молдавия" от независимостта ѝ..
"Катя Кабанова" на Леош Яначек се игра през октомври в Кралската опера на Валония в Лиеж в нова постановка на френската режисьорка Орор Фатие. В шестата..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg