Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Домашното насилие: Мълчанието, срамът и силата да започнеш отначало

| обновено на 14.10.24 в 12:09
Снимка: Личен архив

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" се разглежда темата за жените, избягали от домашно насилие, и предизвикателствата, с които се сблъскват след това. Въпросът е дали този акт на бягство е краят на мъките им, или началото на нови изпитания. Как тези жени изграждат нов живот от руините и на кого могат да разчитат?

Нора Христова, част от общността "#ЖенитеSurvivors" и оперативен директор на фондация Emprove, споделя в ефира на "Нашият ден", че в България често се говори за жертвите, но рядко се осъзнава колко сила носят тези жени в себе си, след като успеят да се освободят от насилствени връзки. Според нея това е и основната идея на общността " #ЖенитеSurvivors ", която е първата по рода си група от жени, успешно избягали от токсични отношения и насилие, и които са поели към промяната и новия живот. Общността, създадена през 2020 г., вече обединява над 70 жени. Нора споделя, че самата тя е част от тази група, която се формира чрез редовни групови терапевтични срещи. По време на тези сесии жените преминават през трансформационни процеси и излизат като силни сървайвъри, разполагащи с безценен ресурс, който могат да споделят с други.

Нора Христова също така подчертава, че първата пречка за тези жени е срамът и притеснението как ще продължат напред. Често жените си задават въпроса "Как допуснах това?", а обществените стереотипи продължават да смятат, че домашното насилие засяга само определени групи, но статистиката опровергава това мислене. 

Общността насочва усилия към информиране за първите признаци на насилие, преди ситуацията да достигне до криза или физическо насилие. Христова подчертава, че в България все още съществуват архаични вярвания относно ролята на жената, но задача на обществото е да промени тези нагласи и да разбие стигмата. Основното послание към жените е, че те не са жертви и притежават огромна сила.


Фондация Emprove и "Мога сама" организират срещи с психолози, треньори и сървайвъри в градовете Плевен и Враца на 15 и 16 октомври. 

Анелия Митева, един от създателите на подхода "Мога сама" и ментор в програмата, споделя в ефира на "Нашият ден", че програмата представлява комплекс от практически насоки, основани на личния опит на жени, които са били в токсична връзка. Програмата е създадена с мисъл за нуждите, болките и страховете на жените, които са преминали през такива трудности. Тя включва психологическа и терапевтична подкрепа, както и техники за консултиране и вдъхновение, които помагат на жените да възвърнат вярата в собствените си умения и стойност. Анелия Митева подчертава, че основната цел е жените да повярват, че могат сами да се справят и че заслужават най-доброто за себе си.

Любимата метафора на програмата "Мога сама" е да възвърнат блясъка на "диаманта", който се крие във всяка жена, и да покажат, че тя може да бъде смела, независима и свободна.

Чуйте разговорите в звуковите файлове.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Виенски бал 2025 в София

Проф. Румен и Мария Нейкови: Всичко е валс

Броени дни след 24-тия благотворителен Виенски бал в София, в "Моето семейство" гостуват продуцентът и режисьор проф. д. и. Румен Нейков и съпругата му Мария. София застава елегантно и уверено на световната карта на виенските балове благодарение и на семейство Нейкови. Отзвукът и посланията от Виенския бал в българската столица остават..

публикувано на 24.02.25 в 16:41

Импулсът в мен: Вреден ли е смартфонът

Въпросът "Вреден ли е смартфонът?" витае около нас непрекъснато. Всеки от нас е чувал изречението: "Хайде остави го този телефон!" От една страна, смартфонът е невероятно изобретение, което винаги позволява да поддържаме връзка със семейството и приятелите. В същото време разбираме, че това може да бъде вредно за здравето. Особено след..

публикувано на 24.02.25 в 15:26

Боровинки под Балкана

Кристина и Нено Костови живеят в София, а фермата им за култивирани боровинки е в с. Осетеново до Калофер. Съвременните технологии им позволяват да контролират поливането и подхранването на растенията, сред които сортовото разнообразие е доволно богато. И Нено, и Кристина работят в IT сектора и работата им позволява да са гъвкави и да..

публикувано на 24.02.25 в 14:45

Архитектурата е неизбежна: Защо критиката е от съществено значение?

В рамките на рубриката "Разговорът" се задълбочихме в темата за анализа на архитектурните процеси – начин, по който те могат да бъдат разбирани от по-широката публика и да оформят градския дебат. С това се свързва и поредицата дискусии "ГРАД и КРИТИКА" , в контекста на представянето на книгата "KICKED A BUILDING LATELY? Архитектурна критика след..

обновено на 24.02.25 в 10:56

Утопията е антиутопия

Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на големия писател като ключ към особеностите на жанра "антиутопия". Разговорът с професор Кьосев, Владимир Полеганов, Зорница Гъркова и Николай Русев прераства в обсъждане на условността на границите между..

публикувано на 24.02.25 в 10:30