"Изглеждам и съм" е инсталация пърформанс, посветена на концептуалната мода, която ще бъде представена единствено на 18 октомври в галерия "Структура". Неин автор е доц. д-р Мариела Гемишева, моден дизайнер, артист и преподавател.
Пърформансът ѝ представлява скулптурна композиция от живи модели, облечени в последната модна колекция на авторката. Това са 11 силуета в конструкция с име "Скафандър за ангели", при които е използван материал от 100% коприна в ахроматична тоналност.
"В тази инсталация ще видите едно мое абсолютно разголване, от което като дизайнер и артист много често имам необходимост. Много рядко обаче си го позволявам. Този пърформанс е специално прецизиран така, че хората, които наистина ще погледнат и ще го видят, дори като видео документация, да могат да приемат не само мен, но и себе си - такива, каквито са", обясни в "Артефир" Мариела Гемишева.
Проектът ѝ се основава на идеята, че себепознанието е не просто основната функция, но и смисълът на съвременното облекло. Той представлява едно своеобразно изследване на взаимоотношенията между личността и визията ѝ.
"За да имаш отношение към облеклото, трябва да познаваш себе си", казва Гемишева и тъкмо това познание се опитва да провокира с "Изглеждам и съм".
Замислен като форма на представяне и "консумация" на концептуалната мода извън традиционната конвенция и функция на модния дизайн, пърформансът ѝ представя модата като медия и експериментално поле, в което облеклото е само средство за игра със собствената личност.
"Модата, която аз познавам - като функция, феномен и присъствие в нашия живот - е редно, така реших за себе си, да я употребявам като медия или средство за моите арт проекти. Тоест на 18 октомври между 18.00 и 20.00 часа в галерия "Структура" хората ще видят едно художествено произведение, а не толкова модно шоу", разяснява Мариела Гемишева.
"Изглеждам и съм" се появява 22 години след емблематичният автопортрет на модната дизайнерка като акция, изследваща т.нар. устойчива или бавна мода.
"Проблемът обличане – събличане в съответните тенденции и в съответната консумация на облекло е твърде важен. Особено напоследък, по простата причина, че светът се превърна в изключително консумативен и ми се струва, че ние, като модни дизайнери, които даваме идея за начин на употреба на облекло, е редно да се замислим малко повече", допълва Гемишева.
Според нея не е редно да имаме огромни гардероби и значително количество аксесоари, а трябва по-скоро да притежаваме облекло, което да носим изключително и само с удоволствие.
"Аз, естествено, нямам нищо против функцията, защото като дизайнер се занимавам основно с функция, но за да провокираме обществото или изобщо хората, които все пак биха могли да имат малко повече внимание към самите себе си, нека да внимаваме с начина си на обличане. Нека употребяваме облекло, което има смисъл за нас, нека личността наистина да присъства в обществото със съответното правилно присъствие и като визия, а не само като функция."
Целия разговор чуйте в звуковия файл.
В епизод 573 "Трамвай по желание" среща своята публика със стремежите на три оригинални художнички – Дияна Йовчева, Силвина Бурджиева и Борислава Георгиева. Диана, Силвина и Борислава са артисти, обитаващи Независимото пространство за изкуство "Ателиетата" в Пловдив. Според техния разказ първоначално ги събира споделеното творческо пространство...
Издателят Любен Козарев представя в "Артефир" книгата "Творчеството: начинът да си" на известния американски продуцент Рик Рубин. Книга, насочена не само към музикантите, но към всички хора, които могат да се нарекат творци. По думите на Козарев за четящата българска публика заглавието вече е познато в оригинал. То вече е достъпно и..
Ясен Григоров и Ина Христова са българските илюстратори, финалисти в 62-рото издание на Панаира на детската книга в Болоня. В "Артефир" Григоров споделя, че от всички досегашни участия в голямото международно събитие, тазгодишното е двойно по-специално, защото този път представя България като илюстратор на книгата "Мил домашен комар" от..
"Морето, празници, танци" е озаглавена изложбата, с която художничката Стефка Аройо прави своето завръщане на софийската артсцена. Изложбата, която бе открита на 23 януари от проф. Станислав Памукчиев в СБХ – "Шипка" № 6, може да бъде посетена до 8 февруари. Част от платната в експозицията "Морето, празници, танци" са притежание на..
Младежкият театър "Николай Бинев" отбелязва 80 години от своето създаване с премиера на куклената постановка "Вълшебната флейта" по операта на В. А. Моцарт. Режисьор и автор на драматизацията е Христина Арсенова от Бургаския куклен театър, а авторската музика в спектакъла е дело на композитора Владимир Джамбазов. За юбилея, историята и..
"Светоглас" е първата българска мъжка вокална формация за старинна полифонична музика. Основана е през 2009 година, като нейната цел е многогласно..
Известната камерунска писателка и активистка Джаили Амаду Амал е специален гост на третото издание на инициативата "Нощ на четенето" на 24 януари от..
Село Бърдарски геран, разположено в сърцето на България, е известно като културен център на банатските българи. Със своята уникална история, архитектура..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg