Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ролята на литературата в защита на демокрацията – акценти от Франкфуртския панаир

Българско участие на Франкфуртския книжен панаир: 27 издателства и ключови събития

Европейската награда за литература отбелязва 15 години с българско участие

| обновено на 16.10.24 в 10:43

Тази седмица на най-големия книжен панаир в света ще бъдат обсъдени различни теми, включително влиянието на изкуствения интелект в издателската дейност, както и засилващият се интерес към литературни поджанрове и нови книжни политики.

Франкфуртският панаир на книгата, който започва официално в сряда, събира автори, издатели и професионалисти от индустрията за пет дни в западния германски град. Сред известните гости тази година са израелският историк и писател Ювал Ноа Харари, автор на "Sapiens: Кратка история на човечеството", и американската писателка и журналистка Ан Апълбаум.

България също ще бъде представена на панаира с участието на 27 издателства. Планирани са шест специални събития с български автори и издатели, като подробности за тях могат да бъдат намерени в програмата на панаира. Един от важните моменти е отбелязването на 15-годишнината от създаването на Европейската награда за литература, в което ще участва и българският писател Тодор Тодоров, автор на романа "Хагабула".

В интервю за "Нашият ден", журналистът и издател Светлозар Желев, който се намира на мястото на събитието, сподели, че тази година има изложители от над 100 държави и регистрирани посетители от над 180. "Над 1000 писатели ще присъстват на панаира през следващите четири дни, което го прави най-големия форум в книгоиздаването." Срещите с автори са сред централните събития, като една от най-забележителните е това с турската писателка Елиф Шафак на откриващата пресконференция.

"Ще има и много други събития – те са над 2000 в рамките на панаира – от срещи с писатели до конференции и тематични лекции. Всеки панаирен ден е доста интензивен", допълни Желев.

Той също така разказа за официалното откриване на панаира, което се е провело пред повече от 2500 души. Обикновено на тази церемония присъства държавният глава на почетната страна гост, но този път е участвал само италианският министър на културата, който произнесе реч.

"По време на речите се чуха многократно думите 'заплаха за демокрацията' и 'ограничаване на свободата на словото', теми, които са актуални и в Европейския съюз. Популизмът и национализмът набират сила, играейки с емоциите на хората и връщайки се към миналото", сподели Желев, като подчерта ролята на литературата в този контекст. "Основното послание беше колко важна е литературата в тази ежедневна борба за запазване на демокрацията и ценностите на либералното общество, които Европейският съюз защитава."

Повече информация за събитията на панаира можете да получите, като чуете целия разговор със Светлозар Желев.

Слушайте!


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Случаят Йов" на Рене Жирар

Рене Жирар (1923–2015) е френски мислител, роден в Авиньон в деня на Рождество Христово. През 1946 г. заминава за САЩ. Преподава френска литература в университетите в Индиана и "Джонс Хопкинс" в Балтимор, а след това и в Станфордския университет, където ръководи департамента по френски език, литература и цивилизация.  Автор е на книгите:..

публикувано на 24.02.25 в 16:05
Боряна Маноилова и Атанас Петков

"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка с премиера на сцената на Yalta Art Room

"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка е най-новото заглавие в афиша на Yalta Art Room.  Премиерата на спектакъла е на 16 и 24 февруари от 19.30 ч. на независимата сцена. Сценичният вариант и режисурата са на младата и талантлива Патрисия Господинова, а публиката ще види актьорите Боряна Маноилова в ролята на Йерма, както и Ахмет Исмаил – като Хуан, и..

публикувано на 24.02.25 в 13:50

"Пеперуди на Еверест": Музикалното вдъхновение зад творческата трансформация на Рос Росин

Новият документален филм "Пеперуди на Еверест" на мексиканския режисьор Октавио Майя Роча представя последното артистично пътешествие на международно признатия хиперреалистичен художник Рос Росин. Филмът е посветен на творческата еволюция на Рос през годините, а музикалният му съпровод носи личния почерк на българския артист Андрей Янев, който вече..

обновено на 24.02.25 в 13:26
Илия Бешков  „Бай Ганьо чете „Бай Ганьо“, 1947 г.

Бай Ганьо и Константин Иречек: Диалог от миналото

В рубриката "Архивите са живи" отправяме поглед към развитието на българския политически живот през вековете, представен чрез едно уникално свидетелство. През февруари 1899 г. чешкият историк и белеатрист – Константин Иречек – публикува статия, в която отразява особености на българската политическа сцена. Ето един цитат от нея: "Българин с българин..

обновено на 24.02.25 в 12:06
От спектакъла

Независимият театър с Василена Винченцо - Коломоец

Василена Винценцо - Коломоец не е обикновена актриса. Тя е млад и изключително талантлив човек с дълго портфолио, който се е заел и да бъде собственик на пространството за независим театър Yalta Art Room. Част от личностите, които имат принос към обществото чрез изкуство. Завършва НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" през 2012 г. в класа на проф...

публикувано на 24.02.25 в 12:00