В рамките на разговора за етичното отразяване на малцинствените общности, фотографът Михаела Вачева споделя своите виждания и опит. Тя разказва за създаването на фотографски истории, които разкриват живота на уязвими представители на обществото, и за новата ѝ изложба "Тук, където съм", която може да бъде видяна от 15 октомври в пространството на Swimming Pool. На 17 октомври в същото пространство ще се проведе дискусия по темата.
Изложбата "Тук, където съм" представя резултатите от "Фотоработилница 66" – курс по фотография, създаден специално за деца бежанци, които са мигрирали в България без родители. Инициативата започва преди година под ръководството на Михаела Вачева, като фотографи от САЩ, Сингапур и България даряват фотоапарати на децата.
Основната идея на работилницата е да даде възможност на тези млади хора сами да разкажат своите истории чрез фотографията.
"Първата работилница проведохме през 2023 година, а втората – в края на лятото на тази година в кв. "Овча купел", където се намира Центърът за непридружени бежанци", разказва Вачева. Децата, които живеят там, създават фотографии на града, представяйки го едновременно като туристическа дестинация и като затвор. Бежанският лагер, от своя страна, е заснет като място за създаване на общност с цялата ѝ сложност, проблематичност и лечебен потенциал.
На въпрос за своя личен път, Вачева споделя: "Моята история започна още по време на Възродителния процес. Родена съм през 1986 г. в българско-турско семейство. Майка ми е имала списък, от който да избере името ми. Израснах в българската образователна система и се самоопределях като част от малцинството. Никога не се почувствах истински у дома в България."
По-късно, чрез връзката си с различни малцинствени групи, Михаела открива способността си да се свързва с хора от уязвими общности. Тя споделя за своето преживяване с племе от американските индианци, където е имала възможност да отиде в техните домове и да ги опознае по-дълбоко.
"Във фотоисториите, които показваме на изложбата, има едно много детско и обикновено търсене на съзряване и чувство за принадлежност", казва тя. "В зависимост от възрастта на децата, техните истории варират от личните им вътрешни светове до опити за намиране на място в обществото."
Част от изложбата ще бъде и дискусията "Етично отразяване на малцинствени общности", която ще се проведе с участието на Антоан Льо Ру, Диана Такачова и Андрей Иванов, с модератор Михаела Вачева. Тя е насочена към обсъждане на отговорното представяне на историите на тези уязвими групи, като акцентира върху нуждата от емпатия и разбирането на културните различия.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Броени дни след 24-тия благотворителен Виенски бал в София, в "Моето семейство" гостуват продуцентът и режисьор проф. д. и. Румен Нейков и съпругата му Мария. София застава елегантно и уверено на световната карта на виенските балове благодарение и на семейство Нейкови. Отзвукът и посланията от Виенския бал в българската столица остават..
Въпросът "Вреден ли е смартфонът?" витае около нас непрекъснато. Всеки от нас е чувал изречението: "Хайде остави го този телефон!" От една страна, смартфонът е невероятно изобретение, което винаги позволява да поддържаме връзка със семейството и приятелите. В същото време разбираме, че това може да бъде вредно за здравето. Особено след..
Кристина и Нено Костови живеят в София, а фермата им за култивирани боровинки е в с. Осетеново до Калофер. Съвременните технологии им позволяват да контролират поливането и подхранването на растенията, сред които сортовото разнообразие е доволно богато. И Нено, и Кристина работят в IT сектора и работата им позволява да са гъвкави и да..
В рамките на рубриката "Разговорът" се задълбочихме в темата за анализа на архитектурните процеси – начин, по който те могат да бъдат разбирани от по-широката публика и да оформят градския дебат. С това се свързва и поредицата дискусии "ГРАД и КРИТИКА" , в контекста на представянето на книгата "KICKED A BUILDING LATELY? Архитектурна критика след..
Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на големия писател като ключ към особеностите на жанра "антиутопия". Разговорът с професор Кьосев, Владимир Полеганов, Зорница Гъркова и Николай Русев прераства в обсъждане на условността на границите между..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg