Проектът "Постигам по-висок успех", организиран от фондация "Благотворител", вече за 20-та поредна година има за цел да подкрепя талантливи младежи, лишени от родителска грижа, в тяхното образование и личностно развитие. Проектът е насочен към ученици от 8-и до 12-и клас, както и студенти, които показват високи академични резултати, но са лишени от родителска подкрепа.
Председателят на управителния съвет на фондацията, г-жа Станислава Рашева, споделя, че когато преди 20 години се е зародила идеята за стипендиантската програма, ситуацията е била значително по-различна. "Домовете за сираци са били няколко, но пък много големи". Основателят на фондацията Стойко Петков е забелязал необходимостта от оказване на подкрепа на тези младежи, които са на прага на самостоятелния живот и въпреки трудностите, полагат усилия за постигане на високи академични резултати.
Днес програмата продължава да помага на ученици и студенти, като основната цел е да се подпомогнат не само финансово, но и емоционално. "Законът изисква от младежите, навършили 18 години, да поемат живота си в ръце", обяснява г-жа Рашева. Въпреки че съществуват организации, които предлагат продължаваща подкрепа, не всички младежи на тази възраст имат достъп до нея. Те често остават сами да се справят с ежедневните си предизвикателства.
Г-жа Рашева подчертава, че ситуацията на тези младежи е особено тежка. Те разполагат с ограничени финансови средства, като държавната подкрепа е символична. Докато техните съученици получават пълно внимание и грижи от своите родители, тези млади хора трябва да се справят сами с финансовите трудности. В този контекст стипендиите, които предоставя фондацията, играят ключова роля не само за покриване на ежедневните нужди, но и за мотивация. Младежите, кандидатстващи за стипендия, показват високи резултати в училище и имат нужда да знаят, че техният труд и успех се забелязват и ценят.
"От една страна, ние осигуряваме стипендия, която им помага финансово, но от друга, искаме да застанем на мястото на родителя, който се радва на успехите на детето си", допълва г-жа Рашева, подчертавайки важността на емоционалната подкрепа, която фондацията предоставя на своите стипендианти.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Броени дни след 24-тия благотворителен Виенски бал в София, в "Моето семейство" гостуват продуцентът и режисьор проф. д. и. Румен Нейков и съпругата му Мария. София застава елегантно и уверено на световната карта на виенските балове благодарение и на семейство Нейкови. Отзвукът и посланията от Виенския бал в българската столица остават..
Въпросът "Вреден ли е смартфонът?" витае около нас непрекъснато. Всеки от нас е чувал изречението: "Хайде остави го този телефон!" От една страна, смартфонът е невероятно изобретение, което винаги позволява да поддържаме връзка със семейството и приятелите. В същото време разбираме, че това може да бъде вредно за здравето. Особено след..
Кристина и Нено Костови живеят в София, а фермата им за култивирани боровинки е в с. Осетеново до Калофер. Съвременните технологии им позволяват да контролират поливането и подхранването на растенията, сред които сортовото разнообразие е доволно богато. И Нено, и Кристина работят в IT сектора и работата им позволява да са гъвкави и да..
В рамките на рубриката "Разговорът" се задълбочихме в темата за анализа на архитектурните процеси – начин, по който те могат да бъдат разбирани от по-широката публика и да оформят градския дебат. С това се свързва и поредицата дискусии "ГРАД и КРИТИКА" , в контекста на представянето на книгата "KICKED A BUILDING LATELY? Архитектурна критика след..
Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на големия писател като ключ към особеностите на жанра "антиутопия". Разговорът с професор Кьосев, Владимир Полеганов, Зорница Гъркова и Николай Русев прераства в обсъждане на условността на границите между..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg